Pomorskie: spłata należności za dziewięć pierwszych miesięcy 2017

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   22-12-2017, 10:27

Pomorskie: spłata należności za dziewięć pierwszych miesięcy 2017 Pieniądze trafią do szpitali, które przekroczyły zawarte z NFZ kontrakty w zakresach wysokospecjalistycznych, ratujących życie procedur (fot. archiwum)

Pomorski oddział NFZ otrzymał prawie 20 mln zł z budżetu państwa na uregulowanie zaległości za tzw. nadwykonania m.in. w onkologii, pediatrii i intensywnej opiece medycznej w 2017 r. W Pomorskiem zapłaciliśmy za wszystkie nadwykonania w latach 2008-2016 - podał NFZ w Gdańsku.

Dyrektor Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Gdańsku Elżbieta Rucińska-Kulesz podczas konferencji prasowej w czwartek (21 grudnia) w Gdańsku poinformowała, że prawie 20 mln zł, które oddział otrzymał z dotacji z budżetu państwa (na cały kraj była to kwota 1 mld zł - PAP) przeznaczone zostaną na uregulowanie zaległych wobec świadczeniodawców należności za dziewięć pierwszych miesięcy tego roku.

Pieniądze trafią do szpitali, które przekroczyły zawarte z NFZ kontrakty w zakresach wysokospecjalistycznych, ratujących życie procedur, m.in. leczenia udarów, chirurgii onkologicznej, intensywnej opieki medycznej, teleradioterapii i brachyterapii.

- Zawieramy 20 ugód z 16 świadczeniodawcami na łączną kwotę prawie 20 mln zł - dodała.

- Jak tylko pieniądze wpłyną na konto oddziału, to my je automatycznie przelewamy na konta świadczeniodawców" - zapewniła; nie wykluczyła, że pieniądze zostaną przelane jeszcze przed świętami.

Rucińska-Kulesz poinformowała, że pomorski NFZ rozliczył nadwykonania z lat 2008-2016.

- Województwo jako jedyne w kraju ma uregulowane wszystkie należności lat ubiegłych, które były efektem przekroczenia przez świadczeniodawców zawartych z NFZ kontraktów - poinformowała.

- Nie mamy żadnych należności wobec świadczeniodawców z lat ubiegłych - nie ma takiego drugiego województwa - podkreśliła.

Dyrektor pomorskiego NFZ zauważyła, że regulowanie należności na bieżąco oznaczało, że świadczeniodawcy "nie musieli czekać ileś lat na ten oddech finansowy".

- Ze skromnych środków Pomorza, ze skromnego algorytmu Pomorza zawsze udawało się oddziałowi zapłacić swoje należności wobec świadczeniodawców - dodała.

Przyznała, że "jest to dobra wiadomość dla świadczeniodawców, chociaż pomorski NFZ z miliardowej dotacji z budżetu państwa nie dostał za dużo pieniędzy". Pomorskie znalazło się w grupie województw, które najmniej otrzymały z tej kwoty. Dla porównania, mazowieckie otrzymało ponad jedenastokrotnie, a dolnośląskie - ośmiokrotnie więcej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH