Pomorskie: szpitale izolują pacjentów, by ochronić ich przed bakteriami opornymi na leki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Radio Gdańsk/rynekaptek.pl   01-02-2018, 08:42

Pomorskie: szpitale izolują pacjentów, by ochronić ich przed bakteriami opornymi na leki Dziaąnia mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się bakterii, na które nie działają żadne antybiotyki (Fot. Archiwum)

W szpitalach województwa pomorskiego podjęto decyzję o wdrożeniu kwarantanny dla pacjentów, którzy wcześniej leczyli się w innych placówkach m.in w Mazowszu i Podlasiu. Działanie to ma zapobiec rozszerzeniu się zakażeń bakteriami opornymi na najsilniejsze antybiotyki na kolejne osoby.

Małgorzata Sobania, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego wyjaśnia, że każdy pacjent, który leczył się w szpitalach m.in. w Warszawie, czy w Białymstoku jest na pewien czas izolowany i szczegółowo badany. W placówkach są specjalne zespoły odpowiedzialne za zwalczanie zakażeń. Na ich czele stoją pielęgniarki epidemiologiczne, które kontrolują cały proces - informuje Radio Gdańsk.

Nosicielstwo groźnego szczepu bakterii Klebsiella pneumoniae typu OXA-48 stwierdzono pod koniec ub.r. u ośmiu osób na Pomorzu. Wdrożono procedury, które zapobiegły rozszerzeniu się zakażeń bakteriami opornymi na najsilniejsze antybiotyki na kolejne osoby. Ale pacjenci, którzy są nosicielami stale pojawiają się w pomorskich szpitalach.

Tomasz Augustyniak, Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Gdańsku wskazuje, że na Mazowszu liczba osób zakażonych jest największa i może już sięgać kilku tysięcy. Dodaje, że to właśnie tacy pacjenci, którzy leczyli się poza Pomorzem są potencjalnym źródłem zakażenia i dlatego pomorskie szpitale zaostrzyły procedury.

Osoby zakażone mogą nie mieć bardzo długo żadnych objawów. Bakteria może zaatakować w przypadku osłabienia odporności, a wówczas nie ma antybiotyku, który mógłby ją zwalczyć. Województwa pomorskie i lubuskie to regiony, w których jest najmniej w Polsce zakażeń szpitalnych groźnymi bakteriami opornymi na antybiotyki.

Więcej: www.radiogdansk.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH