Ponad 61,5 mld zł na ochronę zdrowia w 2012 r.

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   11-08-2011, 16:09

O 6,27 proc. wzrosną nakłady na finansowanie ochrony zdrowia w 2012r, w stosunku do roku obecnego - zapowiada minister zdrowia Ewa Kopacz. Oznacza to, że resort i NFZ zamierzają w przyszłym roku przeznaczyć na leczenie 61 530 024 tys. zł.

Nowy plan finansowy NFZ na przyszły rok zakłada podwyższenie ceny za jeden punkt w leczeniu szpitalnym o 2 proc., co będzie stanowiło 52 zł.

Jak powiedział prezes NFZ Jacek Paszkiewicz udało się również zmniejszyć rozbieżności minimalnej ceny w lecznictwie stacjonarnym w opiece psychiatrycznej i leczeniu uzależnień. Zgodnie z przyszłorocznym planem minimalna cena za jeden punkt nie może być niższa niż 10 zł.

Paszkiewicz podkreślił również, że nie oznacza to bynajmniej, iż w tych województwach, w których była ona wyższa, jak np. woj. kujawsko-pomorskie, małopolskie czy mazowieckie, zostanie ona obniżona.

- Stawka ostateczna będzie zależeć od kontraktowania, ale nie będzie niższa niż 10 zł - zapewnił Paszkiewicz. - Podobna zasada będzie dotyczyć innych świadczeń, gdzie podwyższono minimalną cenę - dodał.

Zmianie ulegnie także minimalna stawka bazowa w SOR. Została ona ustalona na poziomie 4400 zł.  Co oznacza, że w efekcie tak zwana stawka wynikowa będzie dawała zasadnicze zmiany w finansowaniu. Odczują je najbardziej w województwie świętokrzyskim, gdzie wzrost będzie o 37 proc., lubuskim - o 21 proc. i kujawsko-pomorskim - o 6 proc.

Resort przychylił się również do postulatów podstawowej opieki zdrowotnej i zwiększył współczynnik korygujący stawkę kapitacyjną w POZ dla wybranych grup wiekowych (0-6 lat i powyżej 65 r. życia) do 2.

Minister Zdrowia powiedziała również, że celem wprowadzenie od stycznia 2010 r. nowego algorytmu było, aby niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta, na jego leczenie trafiało mniej więcej tyle samo środków.

- Udało się to nam. W przyszłym roku średnia dla jednego ubezpieczonego będzie wynosiła 1 635 zł i będzie ona na bardzo wyrównanym poziomie dla pacjentów w każdym województwie - podkreśliła Kopacz.

Poinformowała, że nadal najmniej, bo jedynie1 534 zł na jednego ubezpieczonego trafi do województwa warmińsko-mazurskiego, a najwięcej, bo 1 764 zł do  województwa mazowieckiego.

Jednak zdaniem minister Kopacz różnice pomiędzy finansowaniem w poszczególnych województwach, w przyszłym roku, będą już bardzo niewielkie.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH