Ponad pół miliarda kosztowały podatników leki przekazane seniorom za darmo

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: gazetakrakowska.pl, LJ/ rynekaptek.pl   08-12-2017, 08:47

Ponad pół miliarda kosztowały podatników leki przekazane seniorom za darmo Według najnowszych szacunków, wartość leków zażytych przez osoby 75+ przekroczyła już w tym roku 5 mld zł (fot. archiwum)

Wedle GUS, gospodarstwa emeryckie wydają na leki dwa razy większą część swych dochodów niż te, w których nie ma osób powyżej 60. roku życia. Czy program 75+ ulżył życie seniorom?

Z raportu IMS Health wynika, że w roku 2015, czyli przed wprowadzeniem programu bezpłatnych leków dla osób 75+, ludzie z najstarszej grupy wiekowej wydali na leki 4,3 mld zł, z czego 860 mln na leki refundowane.

-To około 120 zł miesięcznie na seniora, z czego na leki refundowane przypadało 25 zł - wylicza dr Maria Libura, ekspert ds. zdrowia Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, dla "Gazety Krakowskiej".

Według najnowszych szacunków, wartość leków zażytych przez osoby 75+ przekroczyła już w tym roku 5 mld zł, z czego ponad pół miliarda kosztowały - finansowane przez podatników - leki przekazane seniorom za darmo. Można więc przyjąć, że rządowy program dla 75+ obniżył zdrowotne wydatki tej grupy o 10 procent.

Dr Maria Libura ocenia program „generalnie pozytywnie”, przypominając, że podobne działają od lat w innych krajach. Zwraca przy tym uwagę, że nie rozwiązuje on problemu innych, równie, a może nawet bardziej potrzebujących grup.

- Wedle konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej, program ten ograniczył zjawisko niewykupywania i niestosowania zapisanych leków przez pacjentów 75 plus - i bardzo dobrze. Ale zjawisko to występuje w o wiele większym nasileniu u rencistów (co trzeci nie realizuje recepty) i w gospodarstwach utrzymujących się ze źródeł niezarobkowych (40,7 proc.). Te grupy nie doczekały się wciąż systemowych rozwiązań, podobnie jak osoby przewlekle chore, a znajdujące się w wieku produkcyjnym - komentuje ekspert CA KJ.

Więcej: http://www.gazetakrakowska.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH