POPON: farmaceuci nie mogą być karani dodatkową daniną

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: POPON/rynekaptek.pl   03-02-2016, 15:59

POPON: farmaceuci nie mogą być karani dodatkową daniną Ustawa o podatku o sprzedaży detalicznej, zdaniem POPON, zagraża pacjentom

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych z niepokojem śledzi doniesienia prasowe dotyczące projektu ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej i pisze do rządu swoje stanowisko. Ustawa, ich zdaniem, zagraża także aptekom, a przez to pacjentom.

"Wbrew zapowiedziom rządu, projektowany podatek nie wzmocni pozycji małych przedsiębiorców, przeciwnie skierowany jest wprost przeciwko nim. W takiej sytuacji wątpliwe staje się także osiągnięcie zaplanowanego celu fiskalnego" - czytamy w liście.

POPON dodaje: - Pragniemy, także zwrócić uwagę na problem podatku od sprzedaży detalicznej w placówkach o szczególnym znaczeniu dla konsumentów, jakimi są apteki. Pacjenci, a w szczególności osoby starsze i niepełnosprawne bardzo często dokonują zakupów leków oraz wyrobów i środków medycznych także w soboty i niedziele. Wynika to w głównej mierze z ich stanu zdrowia oraz konieczności zakupu niezbędnych w leczeniu i opiece farmaceutycznej środków medycznych.

"Proponowana stawka podatku od sprzedaży detalicznej w soboty i niedziele dla aptek ograniczy pacjentom dostępność do leków, gdyż wtedy w większości w soboty i niedziele apteki będą zamknięte" - czytamy dalej.

- Taka sytuacja zmniejszy poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego Polaków, co z pewnością nie jest intencją ustawodawcy. Nie możemy zapominać, że apteki, które są placówkami ochrony zdrowia, oraz pracujący w nich farmaceuci pełnią swoistą służbę na rzecz pacjentów i nie mogą być za to karani dodatkową daniną - uważa sygnatariusz listu.

Apelujemy do Rządu RP oraz Parlamentarzystów o zmianę projektu ustawy oraz kontynuowanie dialogu zmierzającego do wspólnego wypracowania takiej konstrukcji podatku, która nie będzie godzić w najsłabszych uczestników rynku, lecz ich wspierać w tworzeniu stabilnych miejsc pracy - pisze Jan Zając, prezes zarządu POPON.

Projekt ustawy zakłada, że kwota wolna od opodatkowania to 1,5 mln zł netto miesięcznie. Dodatkowo podatkowi nie będą podlegać przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych.

Ponieważ według danych firmy PharmaExpert, obrót polskiej statystycznej apteki to ok. 190,5 tys. zł (grudzień 2015, w cenach detalicznych brutto), można przyjąć, że podatek zapłacą tylko największe podmioty prowadzące apteki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH