Poradnik kupowania leków w sieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: eapteki.info/ rynekaptek.pl   22-07-2015, 13:09

Poradnik kupowania leków w sieci Poradnik dla kupujących leki w internecie

Jak sprawdzić, czy apteka internetowa jest legalna i czy bez obaw można w niej zrobić zakupy? Portal eapteki.info przygotował krótki poradnik, jak rozpoznać legalną e-aptekę.

Apteka prowadząca sprzedaż wysyłkową musi działać w oparciu o aptekę stacjonarną. Jeśli prowadzi sprzedaż wyłącznie przez Internet, wówczas powinna wzbudzić podejrzenie. Nie można otworzyć jej w wynajętym magazynie, garażu czy w domu. Aby to sprawdzić, należy szukać na stronie adresu apteki stacjonarnej.

Każda apteka internetowa musi na swojej stronie www umieścić dane właściwego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego (w tym: nazwę organu, adres fizyczny, adres e-mail, numer telefonu lub faksu).

Każda apteka musi posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności i informować o tym na swojej stronie. Na witrynie legalnej e-apteki musi znaleźć się odesłanie do Krajowego Rejestru Zezwoleń Na Prowadzenie Aptek Ogólnodostępnych, Punktów Aptecznych oraz Rejestru Udzielonych Zgód na Prowadzenie Aptek Szpitalnych i Zakładowych – zwykle link odsyła do strony głównej wykazu (link) lub do informacji o konkretnej aptece.

Zgodnie z najnowszymi przepisami, które weszły w życie z dniem 3 maja 2015 roku apteka internetowa powinna zamieścić na swojej stronie wspólny logotyp Unii Europejskiej podlinkowany do rekordu w wykazie aptek w Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), gdzie znajdują się informacje o prowadzonej aptece i jej zgłoszeniu do WIF.

Na stronie apteki internetowej powinno znaleźć się odesłanie do Biuletynu Informacji Publicznej GIF, gdzie znajdują się informacje o przepisach regulujących sprzedaż wysyłkową w Polsce, o wspólnym logotypie oraz o ryzyku związanym z zakupem produktów leczniczych w Internecie.

Legalna apteka musi zapewnić pacjentowi telefoniczny dyżur farmaceuty w godzinach pracy apteki oraz 2 godziny po przewidywanym terminie dostawy przesyłki, czyli w praktyce w godzinach 9.00-19.00.

Uważaj jeśli:
- apteka nie podaje numeru telefonu
- apteka podaje wyłącznie numer telefonu komórkowego
- nie można się dodzwonić do apteki
- po dodzwonieniu się do apteki nie możesz uzyskać porady w zakresie stosowania leku

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE