Porozumienie Zielonogórskie: dlaczego lekarze będą protestować od 1 lipca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FPZ/rynekaptek.pl   29-06-2012, 13:55

Po raz kolejny instytucja publiczna usiłuje karać lekarzy, obarczając ich odpowiedzialnością finansową za nieprawidłowe wypisanie recepty - podkreśla Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jak wskazuje, NFZ zaproponował lekarzom umowę, która powiela zapisy art. 48 ust. 8 "skompromitowanej ustawy refundacyjnej z 12 maja 2011". Po styczniowym proteście środowiska  nowelizacja spowodowała usunięcie tej regulacji.

- Niestety, prezes NFZ nie tylko, że wprowadził do zaproponowanej umowy takie same zapisy, ale dopisał do nich jeszcze całą listę kar, jakie spadną na wypisującego receptę z innych powodów, także administracyjnych, np. w przypadku pomyłki w adresie pacjenta - zwraca uwagę prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

W jego opinii, dotychczas w centrum aktywności lekarzy była kwestia dobra pacjenta i podejmowania działań dla zachowania lub ratowania jego zdrowia i życia.

- W nowym otoczeniu prawnym nagle ten najważniejszy cel jest marginalizowany, a na plan pierwszy, w świadomości lekarza i organizującego świadczenia, przebija się obawa przed popełnieniem błędu przy przepisywaniu leków oraz konieczność nadzoru nad wykonywanym świadczeniem nie w aspekcie jego jakości, ale poprawności wypełnionego papierka-recepty - uważa Krajewski.

Jacek Krajewski podkreśla, że konflikt dotyczący wypisywania recept refundowanych jednoczy Naczelną Radę Lekarską, Federację Porozumienie Zielonogórskie i inne organizacje - wszystkich i pracowników i pracodawców, w celu uporządkowania sytuacji w ochronie zdrowia.  

- Mogą to zrobić właśnie teraz - jasno stawiając tezę: „My leczymy, oni refundują”. Rozszerzając to zdanie: odpowiedzialnymi za leczenie i całą infrastrukturę związaną z procesem decyzji medycznej czynimy lekarzy i świadczeniodawców, a za płacenie i cały skomplikowany proces refundacyjny ma odpowiadać płatnik - NFZ, który w tym celu posiada odpowiednie narzędzia - wskazuje prezez Porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH