Poseł: duża nowela, a nie poselski projekt

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   16-03-2017, 10:29

Poseł: duża nowela, a nie poselski projekt Projekt wzbudza wiele kontrowersji w szerokim zakresie, głównie w obszarze wpływu regulacji na rynek hurtowy i detaliczny leków, może być antykonkurencyjny i wpłynąć na istotny wzrost cen leków - uzasadniał poseł sprawozdawca

Jest pilna potrzeba prac w zakresie nowelizacji Prawa farmaceutycznego, w szczególności w obszarach: 1-procentowej koncentracji rynku, agresywnej polityki podmiotów rynkowych w zakresie tworzenia nowych aptek, odwróconego łańcucha dystrybucji, czyli wywozu leków z Polski.

- Projekt wzbudza wiele kontrowersji w szerokim zakresie, głównie w obszarze wpływu regulacji na rynek hurtowy i detaliczny leków, może być antykonkurencyjny i wpłynąć na istotny wzrost cen leków - uzasadniał poseł sprawozdawca Michał Cieślak, rekomendując odrzucenie poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, podczas 37 posiedzenia Sejmu (9 marca).

Jego zdaniem, projektowane przepisy zmierzają do rozdrobnienia rynku, co zmniejsza swobodę konkurencji. Poselski projekt ustawy nie uwzględnia w zakresie proponowanych regulacji głównych i najważniejszych uczestników rynku, czyli hurtowni, które odgrywają istotną rolę w polityce cen i systemie zatowarowania aptek poprzez różne, niekoniecznie społecznie korzystnie, mechanizmy handlowe.

- Ponadto projekt nie reguluje problemu odwróconego łańcucha dystrybucji leków, czyli wywozu leków z Polski. Tak głęboka regulacja prawna dotycząca części gospodarki i obszaru życia publicznego, jaką jest ochrona zdrowia, powinna zostać opracowana z zachowaniem procedury konsultacji społecznych i międzyresortowych oraz właściwego i szczegółowego opracowania skutków regulacji, czego nie umożliwia projekt poselski - dodał.

Ocenił, że poselski projekt ustawy nie przedstawia odpowiedniej analizy co do wpływu proponowanej regulacji na ekonomiczne interesy konsumentów, w szczególności na ceny leków. W uzasadnieniu projektu to przede wszystkim te kwestie powinny zostać poddane analizie, poddane pod rozwagę. Proponowane regulacje dopuszczają obawę, że w Polsce aptekę będzie mógł otworzyć farmaceuta, obywatel innego państwa, a nie będzie mógł otworzyć apteki polski przedsiębiorca.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH