Poseł: istnieją sposoby, aby cofnąć sieciom zezwolenia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/rynekaptek.pl   24-10-2016, 11:16

Poseł: istnieją sposoby, aby cofnąć sieciom zezwolenia Przepisy prawa farmaceutycznego są tak skonstruowane, że realną odpowiedzialność za działalność niezgodną z wydanym zezwoleniem ponoszą jedynie farmaceuci.

Marek Tomków, wiceprezes NIA zapewnia, że nowelizacja prawa farmaceutycznego nie oznacza wywłaszczenia sieci aptek. Projekt nie obejmie już istniejących placówek - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Zdaniem posłów, opracowany przez nich projekt, przedstawiony na posiedzeniu zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego 20 października br. zahamuje rozwój dużych międzynarodowych podmiotów i pozwoli na „oswobodzenie się“ z konkurencji, z którą nie radzą sobie mali polscy przedsiębiorcy.

Co stanie się z sieciami, które teraz mają nawet po kilkaset aptek? Na pewno nie będą mogły tworzyć nowych placówek. A co z dotychczasowymi?

Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Izby Aptekarskiej, wyjaśnia, że projekt nie obejmie już istniejących placówek, a więc wielkie firmy nie zostaną w jakimkolwiek stopniu wywłaszczone.

Jednak istnieją sposoby, aby cofnąć sieciom zezwolenia, jak mówi gazecie jeden z posłów PiS, może to nastąpić poprzez naruszenie warunków wykonywania działalności aptecznej, np. za złe przechowywanie produktów czy złamanie zakazu reklamy aptek.

Jeśli tak się stanie, spółki, które kilkukrotnie przekraczają ustalony próg, będą musiały po naprawieniu błędów wystąpić o nowe zezwolenia – wnioskuje DGP. A wtedy będzie je już obowiązywał limit czterech placówek oraz wymóg, by ich właścicielem był farmaceuta.

Zdaniem Dobrawy Biadun ekspertki Konfederacji Lewiatan, rynkiem powinny rządzić prawidła gospodarcze. Wprowadzanie ograniczeń, które zakłada projekt, przełoży się nie na polepszenie jakości usług, lecz na ograniczenie konkurencji: – A to źle wpływa na pozycję pacjentów - uważa Biadun. 

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH