Poseł: największym problemem jest brak szczegółów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   25-11-2016, 09:07

Poseł: największym problemem jest brak szczegółów Poseł pyta ministra o szczegóły

Czy rząd planuje udzielić dodatkowego lub innego wsparcia dla placówek indywidualnych – szczególnie dla tych w małych miastach i wsiach? - pyta poseł w kontekście prac nad projektem nowelizacji prawa farmaceutycznego.

- Do mojego biura poselskiego wpłynęła prośba o interwencję w związku reformą rynku farmaceutycznego - informuje ministra zdrowia poseł Paweł Grabowski.

Poseł przypomina, że rząd ma zamiar zreformować rynek farmaceutyczny poprzez wprowadzenie obowiązku, w którym spółki posiadające apteki należałby to farmaceutów. Ministerstwo chce, aby farmaceuci mieli przynajmniej 51 % udziałów.

- Jednak odbierane jest to jako atak na apteki. Z doniesień medialnych wynika, że zakupem udziałów w aptekach jest 12% farmaceutów po uzyskaniu informacji o ich wkładu w inwestycję (badanie TNS dla organizacji PharmaNET) - pisze poseł.

Dodaje: - Farmaceuci chcą być specjalistami skupionymi na pacjentach. Tłumaczą, że nie są gotowi na taką inwestycję, która w dodatku nie jest pewna. Średnio aptekę wycenia się na 1 mln – 51% z tej sumy to 500 tys zł. W Polsce placówki indywidualne stanowią 62 % rynku, a resztę zajmują sieci.

- Ważnym problemem jest to, że apteki są sprzedawane za 1 zł. Nie brakuje także aptek zadłużonych powyżej ich wartości – jest ich kilka tysięcy. Zdaniem Samorządu Aptekarskiego nowy punkt można otworzyć za ok. 200 tys. zł, lecz oznaczałoby to niedobór w niezbędnym asortymencie. Jednak największym problemem teraz jest brak szczegółów ze strony Ministerstwa - zauważa poseł.

W związku z tym pyta:

1. Kiedy Ministerstwo przedstawi szczegóły tego projektu? Dlaczego nie zostało to jeszcze zrobione?
2. Jakie działania podejmie Ministerstwo w przypadku braku zainteresowania farmaceutów założeniami tego projektu?
3. Czy rząd planuje udzielić dodatkowego lub innego wsparcia dla placówek indywidualnych – szczególnie dla tych w małych miastach i wsiach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH