Poseł o potrzebie zwiększenia nadzoru nad rynkiem

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-01-2017, 10:41

Poseł o potrzebie zwiększenia nadzoru nad rynkiem Poseł pyta o zmiany w działaniu GIF

Czy Ministerstwo planuje zmiany dotyczące funkcjonowania GIF i jaki będzie zakres tych zmian? - pyta poseł Tomasz Kostuś w interpelacji do ministra zdrowia w sprawie działalności Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny to instytucja państwowa nadzorująca kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem produktów leczniczych na terenie Polski dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom - zauważa poseł.

Wśród wielu kompetencji Inspektoratu wskazać można min. prowadzenie procedury wstrzymania lub wycofania produktów z hurtowni farmaceutycznych i aptek ogólnodostępnych w przypadku podejrzenia lub stwierdzenia o danym produkcie, że jest niedopuszczony, niedozwolony lub nie stanowi wymagań jakościowych do obrotu w sprzedaży na terenie całego kraju.

Ponadto Inspektorat prowadzi również pełną kontrolę nad udzielaniem, zmianami, cofnięciami, odmową udzielenia zezwolenia na prowadzenie apteki, hurtowni farmaceutycznej, wytwarzaniem produktów leczniczych, reklamą leków.

- Omawiana kompetencja jest niezwykle istotna z punktu widzenia farmaceutów oraz pracowników aptek, których środowisko wielokrotnie podnosiło w dyskusji publicznej potrzebę zwiększenia kontroli nad czynnościami prowadzonymi w tym zakresie przez GIF, kontroli którą w ramach posiadanych kompetencji sprawuje Minister Zdrowia - zauważa poseł i pyta:

Czy Resort dysponuje danymi nt. liczby wydanych decyzji odmownych w postępowaniu o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki? Jaki jest ich odsetek w porównaniu do wszystkich decyzji wydawanych w tym zakresie? Prosi o przekazanie danych za dwa ostatnie pełne lata.

Jaka jest skala zjawiska działania aptek bez niezbędnych zezwoleń w tym zakresie?

Czy Ministerstwo planuje zmiany dotyczące funkcjonowania GIF? Jaki będzie zakres tych zmian?

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH