Poseł o problemach małych aptek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   11-03-2016, 08:52

Poseł o problemach małych aptek Poseł pyta resort zdrowia o plany działania w trzech obszarach

Nadal funkcjonuje tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, w wyniku czego niektóre podmioty z rynku farmaceutycznego czerpią nieuzasadnione zyski. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje przygotowanie zmian w prawie farmaceutycznym w taki sposób, aby uniemożliwić ten proceder?- pyta poseł Kazimierz Gołojuch (PiS).

Jak przyznaje poseł, do jego biura poselskiego zwracają się farmaceuci i właściciele małych rodzinnych aptek w sprawie interwencji w zakresie nowelizacji prawa farmaceutycznego, które powinno w szczególny sposób chronić dobro i zdrowie pacjentów.

- Prawo to powinno także dawać możliwość dla rozwoju rodzimej małej i średniej przedsiębiorczości na rynku związanym z działalnością farmaceutyczną - dodaje poseł PiS.

Czego najczęściej dotyczą prośby o interwencję?

Przede wszystkim przedstawiciele farmaceutów podkreślają, że nadal funkcjonuje tzw. odwrócony łańcuch dystrybucji, w wyniku czego niektóre podmioty z rynku farmaceutycznego czerpią nieuzasadnione zyski.

- Handel lekami w „odwróconym kierunku” jest nie tylko reliktem administracyjnym, ale również przestępstwem, którego popełnienie może narażać życie i zdrowie pacjentów. Nadzór farmaceutyczny nie posiada skutecznych narzędzi prawnych, by ten proceder ukrócić. Nieuczciwe podmioty wykorzystują lukę w prawie, rejestrując wielokrotnie działalność gospodarczą. Cierpią na tym pacjenci, ponieważ mają utrudniony dostęp do leków, m.in. przeciwcukrzycowych, przeciwpadaczkowych, przeciwzakrzepowych - przypomina poseł.

Drugim istotnym problemem, z którym borykają się farmaceuci, jest wzrastająca rynkowa dominacja sieci aptecznych, które eliminują z rynku mniejsze podmioty, będące często aptekami polskich, rodzimych farmaceutów.

- Duże sieci farmaceutyczne, prowadząc niejednokrotnie swoją działalność na granicy prawa, w niedalekiej przyszłości mogą doprowadzić do całkowitego monopolu na rynku farmaceutycznym - uważają aptekarze, którzy chcą interwencji posła.

Farmaceuci zwracają także uwagę na kwestię lawinowego pojawiania się na rynku aptecznym suplementów diety, które nie są badane na zawartość substancji czynnej, dlatego trudno określić ich wartość terapeutyczną.

Stąd pytania posła do resortu zdrowia czy planuje zmiany w prawie farmaceutycznym, by ukrócić nielegalny wywóz leków, czy dostrzega problem rosnącej monopolistycznej pozycji dużych, głównie zagranicznych sieci aptecznych, które mogą wyeliminować z rynku małe, często rodzinne, apteki?

Pyta też o to, czy Ministerstwo Zdrowia wystarczająco kontroluje pojawiające się na rynku suplementy diety, tak aby nie zagrażały one zdrowiu zażywających je pacjentów?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH