Poseł pyta: co z wyborem GIF-a?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   20-12-2016, 11:05

Poseł pyta: co z wyborem GIF-a? Stanowisko GIF pozostaje nieobsadzone od ponad roku

Brak stałego obsadzenia stanowiska GIF stwarza domniemanie, że od momentu odwołania Zofii Ulz ze stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zadania GIF nie są realizowane w pełnym ich zakresie - zauważa poseł Piotr Misiło.

Poseł pyta ministra zdrowia, jak jest w stanie prawidłowo ocenić funkcjonowanie rynku usług farmaceutycznych w sytuacji, gdy od 1 listopada 2015 r. nie udało się wyłonić Głównego Inspektora Farmaceutycznego. 

Poseł zwraca uwagę na takie kwestie, jak: 
- przestrzeganie przez podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić apteki ogólnodostępne warunku nieprzekroczenia 1% na terenie danego województwa (art.99 ust.3 pkt2 i 3 ustawy Prawo farmaceutyczne) oraz;

- przestrzeganie zakazu prowadzenia przez jeden podmiot jednocześnie apteki ogólnodostępnej i hurtowni farmaceutycznej (art.99 ust.3 pkt ustawy Prawo farmaceutyczne);ma wakat na stanowisku Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

- W przypadku przeprowadzenia stosownej analizy w zakresie skutków wielomiesięcznego braku obsady stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego, proszę o udostępnienie wniosków tej analizy - zwraca się poseł do ministra zdrowia.

Ponadto prosi o wskazanie czy w świetle coraz częściej ukazujących się w prasie informacji o zastraszaniu wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, którzy zajęli się sprawą wywozu leków za granicę m.in. przez niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej (NZOZ) lub fikcyjne spółki, nie byłoby zasadne przywrócenie podległości Wojewódzkich Inspektorów Farmaceutycznych bezpośrednio Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu? Aktualnie Wojewódzcy Inspektorzy Farmaceutyczni podlegają wojewodom.

- Przywrócenie tzw. pionizacji inspekcji farmaceutycznej, z jednoczesnym zapewnieniem jej współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia, służbami skarbowymi, organami ścigania, powinno doprowadzić do uszczelnienia systemu sprzedaży leków i ukrócić proceder ich wywozu za granicę - dodaje poseł.

Zauważa jednak, że tymczasowe powierzenie stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego i brak stałego obsadzenia tego stanowiska, stwarza domniemanie, że od momentu odwołania z dniem 31 października 2015 r. Pani Minister Zofii Ulz ze stanowiska Głównego Inspektora Farmaceutycznego, zadania Głównego Inspektora Farmaceutycznego nie są realizowane w pełnym ich zakresie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH