Poseł pyta: czy MZ oszacowało straty aptek?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   21-10-2016, 09:40

Poseł pyta: czy MZ oszacowało straty aptek? Obawiam się, że te działania uderzą w przedsiębiorców z branży aptecznej - ocenia propozycje resortu zdrowia poseł

Zapowiedź wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy o zmianach asortymentu aptek w zakresie suplementów i kosmetyków, spowodowała lawinę pytań. O ograniczenie spektrum produktów oferowanych w aptekach pyta tez poseł Marek Ruciński.

- Zgodnie z informacjami przekazanymi do mediów przez ministerstwo, z aptek mają zniknąć produkty kosmetyczne. Stanowią one obecnie, oprócz dochodów ze sprzedaży leków, ważne źródło zarobku wielu farmaceutów prowadzących własne apteki. W związku z tym, zapowiedź ograniczenia płaszczyzny ich działalności gospodarczej jest szokująca w kontekście wielokrotnych deklaracji partii rządzącej o kierowaniu się w swoich działaniach, chęcią poprawy bytu polskich przedsiębiorców - ocenia poseł.

Jego zdaniem, należy też zwrócić uwagę na potencjalne wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży leków w obrocie tzw. pozaaptecznym. Również te informacje są efektem doniesień prasowych.

- Wiązać by się to miało ze zniknięciem leków z oferty np. stacji benzynowych. To ograniczenie ma również iść w parze z wcześniej już zapowiadanym działaniem „antykoncentracyjnym” w branży aptecznej, prowadzącym do zakazu realizowania przedsięwzięcia gospodarczego polegającego na posiadaniu kilku punktów sprzedaży o statusie apteki, przez jednego właściciela, nawet jeżeli będą one zarejestrowane na różne podmioty - dodaje poseł.

- Obawiam się, że te działania uderzą w przedsiębiorców z branży aptecznej - szczególnie dotkliwe będą dla właścicieli aptek sieciowych - ocenia i pyta:

Czy ministerstwo potrafi oszacować straty w postaci obniżonych wpływów do budżetu w kontekście centralnie planowanego zmniejszenia katalogu produktów dozwolonych do sprzedaży w ramach aptek?

Czym uzasadnione jest wprowadzenie ograniczeń w sprzedaży leków w tzw. punktach pozaaptecznych? Dlaczego takie kategorie leków jak obecnie dostępne lekkie środki przeciwbólowe nie mogą być oferowane na przykład na stacjach benzynowych?

Czy działania antykoncentracyjne nie stanowią naruszenia zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej, oraz czy ministerstwo posiada analizy w zakresie udziału aptek sieciowych w rynku aptecznym?

Czy ministerstwo posiada analizy dotyczące tego jaka liczba aptek zniknie z rynku z uwagi na wprowadzenie nowych regulacji antykoncentracyjnych, oraz w jaki sposób obniży to dostępność produktów medycznych?

Jaka jest planowana wysokość opłaty dyspensyjnej, oferowanej za wydanie danego leku?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH