Poseł pyta o interpretację przepisów AdA

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   27-02-2018, 13:40

Poseł pyta o interpretację przepisów AdA Zasady, które miały obowiązywać w przypadku nowo otwieranych aptek, próbuje się przenieść na funkcjonujące podmioty - uważa poseł (fot. archiwum)

Różnice w stosowaniu Prawa farmaceutycznego przez urzędy i brak odpowiedzi na fundamentalne zagadnienie regulujące działalność rynku aptekarskiego świadczą o porażce instytucji państwa w zakresie stanowienia i stosowania prawa - napisał Ireneusz Raś.

W interpelacji poseł przypomniał główne cele, jakie przyświecały wprowadzeniu w życie ustawy "Apteka dla aptekarza".

"Celem ustawy wyrażonym w jej uzasadnieniu było wprowadzenie ograniczenia możliwości otwierania nowych aptek. W tym celu w ustawie zostały wprowadzone ograniczenia geograficzne oraz podmiotowe. Zgodnie z zapisami nowelizacji zezwolenie na prowadzenie aptek, wydane przed wejściem w życie ustawy, miały zachować swoją moc" - napisał.

Dodał: - Zasady, które miały obowiązywać w przypadku nowo otwieranych aptek, próbuje się przenieść na funkcjonujące podmioty. Jeżeli jednak w składzie osobowym spółki prowadzącej apteki dochodzi do jakiejkolwiek zmiany, uznaję się, że spółka lub nowy wspólnik, udziałowiec, akcjonariusz muszą spełniać wymogi znowelizowanej ustawy. Taka sytuacja dotyczy również zmian wynikających ze śmierci (wspólnika, udziałowca, akcjonariusza spółki prowadzącej aptekę).

Poseł powołał się na wypowiedzi m.in. Śląskiego WIF, Śląskiej Izby Aptekarskiej oraz GIF, który, "wydając interpretację do przepisów ustawy, podkreślił iż nie stanowi ona wiążącej wykładni prawa (interpretacja z dnia 3 października 2017 roku, która spotkała się z dość krytycznym przyjęciem)".

Postawił Premierowi RP kilka pytań:

Jakie konsekwencje prawne niesie za sobą śmierć wspólnika, udziałowca lub akcjonariusza podmiotu prowadzącego aptekę? Czy w takim wypadku obowiązują nowe rozwiązania zapisane w ustawie czy też nie, a jeśli obowiązują to proszę o wskazanie, które są to przepisy?

Czy każdy nowy wspólnik, udziałowiec lub akcjonariusz spółki prowadzącej aptekę musi być farmaceutą (wg śląskiego inspektora farmaceutycznego, TAK)?

Czy nowy wspólnik, udziałowiec lub akcjonariusz może zostać wspólnikiem spółki prowadzącej więcej niż 4 apteki (wg głównego inspektora farmaceutycznego i Naczelnej Izby Aptekarskiej NIE)?

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH