Poseł pyta o złą jakość suplementów: co zamierza MZ z tym zrobić?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   01-03-2017, 12:40

Poseł pyta o złą jakość suplementów: co zamierza MZ z tym zrobić? Interpelacja ws. suplementów diety w kontekście przeprowadzonej kontroli NIK

Według badań, wydatki Polaków na suplementy diety sięgają już ponad 3,5 miliarda złotych. Do 2020 roku ta liczba ma wzrosnąć o kolejne dwa miliardy – wskazuje poseł Nowoczesnej Marek Ruciński w interpelacji do Ministra Zdrowia.

Jak wskazuje poseł, to czyni Polskę niechlubnym liderem wśród wszystkich państw Unii Europejskiej w spożyciu tego typu specyfików: „Niestety, niewielka część społeczeństwa wie, iż nadmierne spożycie suplementów może zagrażać zdrowiu czy nawet życiu. Ten fakt potwierdzają tylko niepokojące badania NIK”.

Marek Ruciński wystosował interpelację w sprawie suplementów diety w kontekście przeprowadzonej kontroli NIK:

-  Jak wynika z raportu Izby, w licznych suplementach diety dostępnych na naszym rynku znajdują się substancje alergenne, powodujące zapalenie opon mózgowych, czy nawet rakotwórcze. Ponadto, w jednej z próbek, badania wykazały obecność chorobotwórczych bakterii kałowych. Ich obecność to niekwestionowane zagrożenie dla konsumentów.

Jego zdaniem, jedną z głównych przyczyn tego typu incydentów są nieprawidłowe regulacje prawne.

Poseł uważa, że wprowadzenie na rynek suplementu diety wymaga jedynie jego prawidłowego zgłoszenia do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Z tego powodu obecnie na rynku znajduje się wiele, jeszcze nieprzebadanych i potencjalnie niebezpiecznych specyfików.

Pyta więc, jakie działania planuje podjąć Ministerstwo w celu poprawienia jakości suplementów diety i czy w resorcie rozważane są zmiany przepisów dotyczących wprowadzania suplementów do sprzedaży.

Krzysztof Łanda podczas 36. posiedzenia Sejmu (23 lutego br.) przyznał, że Ministerstwo widzi patologiczne zjawiska na rynku suplementów diety, w tym „patologię” związaną z zanieczyszczeniem tych produktów.

Zapewnił, że jest już przygotowany projekt dużej nowelizacji prawa farmaceutycznego, który wprowadzi zmiany na rynku suplementów diety.

Resort zamierza m.in. wprowadzić opłatę za powiadomienia o wprowadzeniu do obrotu i zasadę badania suplementów przed wprowadzeniem ich do sprzedaży do aptek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH