Poseł wraca do pomysłu darmowych leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP/ rynekaptek.pl   04-05-2015, 11:20

Poseł wraca do pomysłu darmowych leków Pomoc dla najbiedniejszych emerytów i rencistów

Dostęp do darmowych farmaceutyków mają zyskać emeryci i renciści po ukończeniu 75 lat, dzieci oraz chorzy przewlekle znajdujący się w najtrudniejszej sytuacji finansowej - informuje DGP.

W ubiegłym roku z inicjatywą przyznania takiego przywileju tylko emerytom i rencistom wystąpili senatorowie z komisji praw człowieka. Ostatecznie projekt przepadł głosami Platformy Obywatelskiej.

Teraz do pomysłu wraca senator Jan Rulewski (PO), który zaproponował nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przy czym tym razem prawo do darmowych leków ma przysługiwać trzem grupom pacjentów. Po pierwsze emerytom i rencistom, którzy ukończyli 75 lat, pobierają świadczenie w wysokości nieprzekraczającej najniższej emerytury lub renty oraz prowadzą jednoosobowe gospodarstwo domowe (wszystkie warunki muszą być spełnione łącznie).

Dostęp do darmowych specyfików mają także zyskać leczący się przewlekle podopieczni pomocy społecznej z najniższym kryterium dochodowym (456 zł na osobę w rodzinie lub 542 zł dla prowadzących jednoosobowe gospodarstwo), a także chorujące przewlekle dzieci i młodzież.

Projekt przewiduje, że uprawnienie będzie przysługiwało na podstawie legitymacji, którą emerytom i rencistom wyda ZUS, a chorym przewlekle – odpowiednio NFZ lub pomoc społeczna.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH