Poseł: zapowiadane zmiany to "wylanie dziecka z kąpielą"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: sejm/ rynekaptek.pl   25-07-2016, 13:09

Poseł: zapowiadane zmiany to "wylanie dziecka z kąpielą"

Czy warto psuć mechanizm, który nieźle funkcjonuje i wprowadzać w to miejsce rozwiązania, które mogą pogorszyć dostęp Polaków do leków bez recepty? - zastanawia się poseł Adam Abramowicz.

- Na koniec czerwca 2016 Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało przedstawienie propozycji zmian legislacyjnych dotyczących obrotu lekami bez recepty (OTC) w kanale pozaaptecznym. W pierwotnym założeniu zmiany te miały wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa pacjentów konsumentów - pisze w zapytaniu do ministra zdrowia poseł Adam Abramowicz.

Jednak dalej zauważa: - Zapowiada się jednak zmiany, które zamiast zrealizować założony cel mogą "wylać dziecko z kąpielą" poprzez ograniczenie dostępu do tych leków osobom potrzebującym. Mowa tutaj o obowiązku uzyskania zezwolenia na prowadzenie sprzedaży lekami bez recepty przez wszystkich przedsiębiorców, nadzór farmaceutyczny czy też wprowadzenie jeszcze mniejszych opakowań leków, choć te dostępne już dzisiaj zawierają nie więcej niż dawki terapeutyczne niezbędne do leczenia doraźnego.

Zdaniem posła, "realizacja tych postulatów będzie de facto równoznaczna z likwidacją sprzedaży leków bez recepty poza aptekami".

- Swój sprzeciw w tej sprawie wyrazili już pacjenci, organizacje zrzeszające polskich małych i średnich przedsiębiorców oraz izby rolnicze. Wprowadzenie zmian o takim charakterze zapewne doprowadzi do poprawy działalności gospodarczej aptek, co postulują związki aptekarzy, ale odbędzie się to kosztem działalności gospodarczej małych i średnich przedsiębiorców - informuje poseł i dodaje:

- Nie można również zapomnieć, że rynek pozaapteczny to przede wszystkim przedsiębiorcy krajowi, a dla pacjentów mieszkających na wsiach, gdzie dostęp do aptek jest utrudniony, możliwość zakupu podstawowych leków w sklepach ogólnodostępnych to często jedyny ratunek w przypadku nagłych dolegliwości.

- Polscy pacjenci od wielu lat korzystają z dostępu do dobrze im znanych leków OTC sprzedawanych poza aptekami. Obszar ten jest również szeroko uregulowany w obowiązującym prawodawstwie. Czy warto zatem psuć mechanizm, który nieźle funkcjonuje i wprowadzać w to miejsce rozwiązania, które mogą pogorszyć dostęp Polaków do leków bez recepty oraz doprowadzić do wzrostu ich cen, co dla gospodarstw rodzinnych o niskich dochodach (a takich jest większość w Polsce) nie będzie nie bez znaczenia - pyta poseł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH