Posłanka PO: wracamy do prehistorii

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   26-10-2016, 14:22

Posłanka PO: wracamy do prehistorii Posłanka ocenia słowa ministra na temat kierunku zmian w systemie ochrony zdrowia

Zmiany w ochronie zdrowia powinny być zmianami ewolucyjnymi, a "to co pan minister powiedział, jest absolutnym wywróceniem rzeczywistości i przejściem do prehistorii, do tego, od czego odeszliśmy" - ocenia Beata Małecka-Libera, posłanka PO.

- Przez wiele lat Polacy zmagali się z bardzo siermiężną opieką zdrowotną i dopiero współczesne reformy doprowadziły do pozytywnych zmian - stwierdziła w środę (26 października) na XII Forum Rynku Zdrowia Beata Małecka-Libera, posłanka PO i wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia. 

Podczas debaty "Służba zdrowia czy ochrona zdrowia - znacznie więcej niż spór o słowa" Radziwiłł stwierdził, że jego misją jest przywrócenie ochronie zdrowia charakteru służby. - Słowa te po roku podtrzymuję, podkreślając, że idzie za nimi głęboka potrzeba zmian myślenia o systemie - mówił na XII Forum Rynku Zdrowia. 

- W ciągu ostatnich lat decydenci wierzyli, ze sytuację poprawi komercjalizacja systemu (...) Okazuje się jednak, że stosowanie zasad rynkowych nie rozwiązało starych problemów, a na pewno przysporzyło nowych - tłumaczył Radziwiłł.

Małecka-Libera, odnosząc się do tych słów, podkreśliła, że służba zdrowia przede wszystkim odpowiada za zorganizowanie systemu opieki zdrowotnej, a samo słowo kojarzy się z oddaniem, empatią, poświeceniem. - To relacja pacjent-pracownik, tu jest największy nacisk - tłumaczyła. 

- Tymczasem ochrona zdrowia jest pojęciem o wiele szerszym, wprowadzającym przede wszystkim pojęcie związane ze zdrowiem publicznym, czyli "wciągnięciem " do systemu także całego społeczeństwa - mówiła Małecka-Libera.

Posłanka stwierdziła, że wyzwania, które stoją przed szefem resortu zdrowia, leżą zupełnie gdzie indziej.

- Pana głównym celem jest podniesienie zdrowotności społeczeństwa, a nie debata, która trwa od roku, czy system ma być służbą zdrowia, czy ochroną zdrowia. To jest temat zastępczy - powiedziała.

Konstatowała, że w mentalności wielu Polaków (w obszarze ochrony zdrowia - red.) wracają czasy PRL-u i - choć wiele osób odwołuje się do dawnych lat - rodzi się pytanie, czy społeczeństwo chce i potrafi "w tej rzeczywistości i w tym otoczeniu" się odnaleźć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH