Posłowie pytają, ile aptek należy do zagranicznych sieci

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   24-06-2016, 08:44

Posłowie pytają, ile aptek należy do zagranicznych sieci

Kilku posłów wystosowało do ministra zdrowia pytanie o plany resortu w zakresie zmian na rynku farmaceutycznym, a dokładniej o strukturę własnościową w aptekach.

Posłowie: Jarosław Sachajko, Paweł Skutecki, Sylwester Chruszcz, Barbara Chrobak i Jerzy Kozłowski informuje, że do ich biur poselskich zwrócił się Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET z prośbą o zaangażowanie się w prace nad zmianami na polskim rynku farmaceutycznym.

"Z treści wystosowanego przez Prezesa Zarządu PharmaNET pisma wynika, że w ostatnim czasie Wiceminister Zdrowia Pan Krzysztof Łanda zasugerował w mediach plan wprowadzenia wymogu posiadania przynajmniej 51% udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji" - przytaczają posłowie.

Jak zauważają, "oznaczać to może odebranie polskim przedsiębiorcom, niebędącym farmaceutami, majątku wartego 5 mld zł i przekazanie kontroli nad rynkiem leków korporacji zawodowej aptekarzy. Właściciele przedsiębiorstw stracić mogą dorobek życia, pracownicy aptek - pracę, a polscy pacjenci - niskie ceny zakupu leków nierefundowanych.

W związku z planami resortu zdrowia, posłowie chcieliby wiedzieć:

1) Ile aptek w Polsce należy do zagranicznych sieci, a ile jest własnością polskich obywateli? Proszę o przedstawienie danych w roku 2000, 2004, 2008, 2012, 2015 oraz z podziałem na województwa?

2) Ile osób zatrudnionych w aptekach posiada tytuł magistra farmacji, a ile tytuł technika farmacji? Proszę o przedstawienie danych w roku 2000, 2004, 2008, 2012, 2015 oraz z podziałem na województwa?

3) Jakie względy przemawiają za zmianą prawa farmaceutycznego w zakresie wprowadzenia wymogu posiadania przynajmniej 51% udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji?

4) Jakiego rodzaju korzyści przyniesie wprowadzenie wymogu posiadania przynajmniej 51% udziałów w aptece przez osoby z tytułem magistra farmacji?

5) Czy plany przedstawiane przez wiceministra są poparte badaniami społecznymi, a także analizą innych rynków europejskich? Jakie wnioski płyną z tychże badań oraz analiz?

Nieco inaczej do problemu podeszła posłanka Krystyna Sibińska, która pyta o to samo zagadnienie, ale stawia inne pytania.

"Ministerstwo Zdrowia proponuje, aby od 2017 roku co najmniej 51 proc. udziałów w aptece miały osoby z tytułem magistra farmacji. W Polsce działa ok. 15 tys. aptek, gdzie w dwóch trzecich właścicielami są farmaceuci, natomiast jedna trzecia, czyli ok. 5 tys. aptek należy do spółek kapitałowych, bądź do przedsiębiorców nie będących farmaceutami" - rozpoczyna posłanka i pyta:

1. Ile osób w związku z tą ustawą straci pracę?

2. Ile aptek z tej okazji może zostać zamkniętych?

3. Czy taka zmiana nie utrudni obywatelom dostępu do aptek?

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH