Postulat: rozszerzyć katalog usług świadczonych w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   17-10-2016, 12:06

Postulat: rozszerzyć katalog usług świadczonych w aptece Małe zaangażowanie farmaceutów w opiekę nad osobami starszymi można wytłumaczyć brakiem wyraźnego zapisu w ustawie Pf

Występujący w imieniu firmy z branży technologii medycznych poseł stwierdza w piśmie do ministra zdrowia, że opiekę farmaceutów nad osobami starszymi utrudniają "aspekty prawne". Proponuje np. przepakowywanie leków w dawki jednostkowe gotowe do zażycia o określonej porze dnia.

Jedna z firm z branży technologii medycznych zwróciła się do posła Stefana Romeckiego w sprawie ograniczenia zjawiska powikłań polekowych u osób starszych.

- Ryzyko wystąpienia niekorzystnych interakcji lek-lek i lek-schorzenie rośnie geometrycznie wraz z ilością przyjmowanych preparatów, będąc często przyczyną wystąpienia groźnych powikłań lub w najlepszym razie nieskuteczności farmakoterapii. Do tego dochodzą trudności w zapamiętywaniu i zrozumieniu zaleceń lekarskich, dezorientacja czasowa, niedowidzenie oraz obniżona sprawność fizyczna mające wpływ na wystąpienie tzw. błędów lekowych - zauważa poseł w interpelacji do ministra zdrowia.

Powikłania polekowe
Według różnych źródeł powikłania polekowe są przyczyną 6-16% wszystkich hospitalizacji. U osób powyżej 65. roku życia statystyki te są dwukrotnie wyższe. Około 40% powikłań polekowych wynika z nieskuteczności leczenia, głównie z powodu pominięcia dawki, pomyłki w przyjmowaniu czy nieodpowiedniego zażywania.

Następne 40% tego rodzaju powikłań to działania niepożądane, z czego przynajmniej połowa wynika z interakcji między lekami i stosowania leków w przypadku przeciwwskazań. Pozostałe 20% wynika z przedawkowania, głównie poprzez złe monitorowanie leczenia, ale także w wyniku zażycia zbyt dużej dawki lub podwójnego zażycia leku.

Niektóre źródła stawiają powikłania polekowe w pierwszej dziesiątce przyczyn zgonów, przy czym wskazują, że skala problemu może być częściowo zamaskowana innymi przyczynami. Na przykład wylew lub udar klasyfikowany jako zgon z przyczyn krążeniowych, często związany jest z błędami w przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych. Krwotok do żołądka klasyfikowany jako przyczyna gastrologiczna - w rzeczywistości bywa związany z przewlekłym stosowaniem lub złym połączeniem leków przeciwbólowych. Groźne incydenty sercowo-naczyniowe spowodowane są często błędami w przyjmowaniu glikozydów nasercowych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH