"Powinniśmy wprowadzać pewne innowacyjne rozwiązania"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-01-2018, 08:04

"Powinniśmy wprowadzać pewne innowacyjne rozwiązania" Szef MZ ocenił, potrzebna jest struktura koordynująca i prowadząca badania na rzecz ministerstwa zdrowia (Fot. Archiwum)

Bez wprowadzenia skoordynowanego systemu opieki onkologicznej pod postacią Narodowego Instytutu Onkologicznego, pacjenci onkologiczni będą się tułali od jednostki do jednostki - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

- System opieki zdrowotnej nie tylko świadczy usługi, ale jest też potężną dziedziną gospodarki - powiedział szef MZ Łukasz Szumowski, który na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia przedstawiał informację o kierunkach i strategii planowanych działań resortu.

- Przyzwyczailiśmy się traktować system opieki zdrowotnej jako system świadczący usługi, a to też jest system, który jest dziedziną gospodarki i to bardzo potężną dziedziną gospodarki. Powinniśmy wprowadzać pewne innowacyjne rozwiązania - wskazał minister.

Jak ocenił, potrzebna jest struktura koordynująca i prowadząca badania na rzecz ministerstwa zdrowia, rządu czy niekomercyjnych podmiotów.

Minister przypomniał, że premier wskazywał w expose, iż przyczyną umieralności Polaków są często choroby układu krążenia i nowotwory. - Powinniśmy położyć mocny nacisk na mechanizmy, które pozwolą na wykorzystanie nieźle rozwiniętej sieci lecznictwa szpitalnego w kardiologii. Brakuje oczywiście skoordynowanej opieki. Większość pacjentów, która miała zawał, nigdy nie trafia do kardiologa. Jeśli tak będzie, nigdy nie zredukujemy umieralności - mówił.

Szef resortu zdrowia przekonywał też, że bez wprowadzenia skoordynowanego systemu opieki onkologicznej pod postacią Narodowego Instytutu Onkologicznego, "pacjenci onkologiczni będą się tułali od jednostki do jednostki". - Tak być dalej nie może - podkreślał.

Minister mówił też m.in., że opieka okołoporodowa "powinna być bardzo dobrze określona". Podkreślał też, że "leczenie bólu powinno być zaimplementowane w całym systemie, na pewno pediatrycznym". - Mamy w tej chwili w medycynie możliwości wyeliminowania większości bólu okołozabiegowego, który wiąże się z gigantyczną traumą najmłodszych pacjentów. Chciałbym, by zespoły leczenia bólu były we wszystkich tych jednostkach, gdzie są wykonywane istotne zabiegi i operacje u dzieci - dodał.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH