Powstanie nadrzędny Narodowy Instytut Onkologiczny?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: IB/rynekaptek.pl   11-01-2018, 08:28

Powstanie nadrzędny Narodowy Instytut Onkologiczny? Zasadniczym problemem polskiej onkologii jest fragmentacja opieki specjalistycznej i brak koordynacji (Fot. Archiwum)

W Polsce powstanie Narodowy Instytut Onkologiczny -  zapowiedział podczas swojego grudniowego exposé premier Mateusz Morawiecki. Eksperci nie mają wątpliwości, że taki instytut jest potrzebny, jednak różnice zdań pojawiają się, gdy jest mowa o sposobie jego działalności.

- Deklaracja premiera Morawieckiego jest niezwykle cenna, ponieważ podniesie organizacyjnie onkologię w Polsce na światowy poziom - ocenia prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, pełnomocnik dyrektora CO-I ds. badań klinicznych.

Ekspert przypomina, że zasadniczym problemem polskiej onkologii jest fragmentacja opieki specjalistycznej i brak koordynacji, niedostateczne stosowanie standardów opieki, brak monitorowania jakości świadczeń, niedobór specjalistów, brak integracji systemów elektronicznych i krajowego systemu finansowania akademickich (niekomercyjnych) badań klinicznych, a także krytyczne niedofinansowanie wielospecjalistycznych szpitali publicznych, niedostateczne finansowanie i organizacja działań prewencyjnych oraz programu badań przesiewowych.

Referencyjność, kompleksowość, koordynacja
- Polska onkologia jest obecnie w chaosie organizacyjnym. Szpitale onkologiczne są rozproszone. Wszystko rozbija się o referencyjność, kompleksowość i koordynację. Tymczasem w większości wysoko rozwiniętych krajów, jak np. Holandia czy Francja, świadczenia są koncentrowane i koordynowane, bo taka organizacja onkologii przynosi oszczędności i lepsze wyniki leczenia - wyjaśnia prof. Rutkowski.

- W większości tych krajów istnieją nadrzędne Narodowe Instytuty zajmujące się diagnostyką rzadkich nowotworów, badaniami klinicznymi i naukowymi, koordynacją badań przesiewowych i tworzeniem standardów. Dlatego też warto czerpać z doświadczeń takich krajów jak Holandia (Netherlands Cancer Institute w Amsterdamie należy do najlepszych szpitali onkologicznych na świecie) czy USA - dodaje.

Specjalista podkreśla, że właśnie dlatego potrzebne są poziomy referencyjności i ustanowienie formalnego ośrodka koordynującego na istniejącej bazie. W jego ocenie konieczne jest ustawowe nadanie Centrum Onkologii - Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie zadań krajowych i usunięcie z nazwy słów „Centrum Onkologii” ze względu na dużą liczbę takich instytucji w Polsce.

- Instytut byłby jednostką koordynującą funkcjonowanie krajowej sieci onkologicznej obejmującej kompleksowe, wielospecjalistyczne, publiczne szpitale onkologiczne (Krajowa Sieć Onkologiczna), przy czym należałoby zdefiniować finansowanie tych zadań z budżetu centralnego. Realizacja zadań krajowych podlegałaby kontroli i opiniowaniu niezależnie ustanowionej i finansowanej krajowej rady - wskazuje prof. Rutkowski.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH