Poznań: przebadają palaczy pod kątem raka płuca

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: poznan.gazeta.pl/ rynekaptek.pl   13-05-2015, 15:12

Poznań: przebadają palaczy pod kątem raka płuca

Szpital Kliniczny Przemienienia Pańskiego w Poznaniu wykona 3 tysiące darmowych badań za pomocą niskodawkowej tomografii komputerowej. Program adresowany jest dla pacjentów, którzy mają od 45 do 74 lat i od 20 lat wypalają lub wypalali codziennie 20 papierosów lub więcej.

Trudno wykryć raka płuca we wczesnym stadium, bo choroba rozwija się zazwyczaj bezobjawowo. Tanie zdjęcia rentgenowskie nie sprawdzają się, bo wykrywają zmiany powyżej 1 centymetra, najczęściej już zaawansowane. Najczulsza jest tomografia komputerowa. Ale ta jest z kolei zbyt droga (10 razy droższa od zdjęcia rentgenowskiego), by wykorzystać ją w badaniu przesiewowym. Zbyt często wykonywana może prowadzić do powstania raka. Obarczona jest też fałszywie dodatnim wynikiem, bo wychwytuje zmiany, które nowotworami nie są.

Narodowy Instytut Raka w USA przez 7 lat prowadził badania przesiewowe pod nazwą National Lung Study Trial, którymi objął ok. 53 tysiące osób w wieku od 55 do 74 lat, którzy palili lub nadal palą papierosy od 30 lat. Chorzy nie mieli oznak raka płuca, nigdy na niego też nie chorowali. Wszystkich byli co roku badani spiralną tomografią komputerową niskiej dawki. W porównaniu z osobami, które w tym samym czasie miały wykonywane zwykłe zdjęcia rentgenowskie, w badanej grupie śmiertelność spadła aż o 20 procent.

Spiralna tomografia komputerowa daje możliwość tworzenia obrazów trójwymiarowych. Pozwala to na przestrzenną ocenę struktur naczyniowych, kości, połączeń stawowych. - Jest nieporównywalnie bardziej precyzyjna niż zwykłe zdjęcie rentgenowskie - mówią radiolodzy ze Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego.

Szpital wykona 3 tysiące darmowych badań za pomocą tomografii komputerowej niskiej dawki. Jeśli w czasie badania lekarz wykryje niepokojące zmiany w płucu, chory skierowany będzie na konsultację pulmonologiczną. A potem do dalszej diagnostyki - bronchoskopii i ewentualnie bronchofiberoskopii.
Więcej: http://poznan.gazeta.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH