Pozytywna lista leków w punktach to właściwsze rozwiązanie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   31-10-2016, 09:23

Pozytywna lista leków w punktach to właściwsze rozwiązanie Stosowanie kryterium negatywnego było mało efektywne

Ministerstwo Zdrowia dostrzega potrzebę dalszego istnienia punktów aptecznych, gdyż pełnią one niezwykle ważną rolę w regionach, w których z uwagi na liczbę ludności prowadzenie apteki byłoby dla przedsiębiorcy nieopłacalne - informuje Krzysztof Łanda.

W ten sposób wiceminister zdrowia odpowiedział na interpelację posła Pawła Skuteckiego w sprawie punktów aptecznych.

Poseł pytał m.in. o możliwość powrotu do „listy negatywnej” określającej jedynie leki, które nie mogą być sprzedawane w punktach aptecznych.

- Proces rejestracji nowych produktów leczniczych jest bardzo dynamiczny, natomiast „listę negatywną” można było łatwo ominąć poprzez zarejestrowanie nowego produktu leczniczego z takim składem (udziałem substancji czynnej), który nie mieścił się w kryteriach „listy negatywnej”, a zatem mógł być dopuszczony do obrotu w punktach aptecznych - odpowiada dr Łanda.

Jego zdaniem, stosowanie kryterium negatywnego było zatem mało efektywne, dlatego też uznano „listę pozytywną” za rozwiązanie właściwsze, gwarantujące pacjentom bezpieczny dostęp do leków w ramach obrotu pozaaptecznego.

- Nadmienić należy, iż powyższa zmiana podyktowana była koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa obrotu produktami leczniczymi oraz dobrem pacjentów, gdyż system negatywny nie funkcjonował zgodnie z oczekiwaniami resortu zdrowia i nie zapewniał w możliwie najwyższym stopniu bezpieczeństwa pacjentów - dodał wiceminister.

Przypomina, że Ministerstwo Zdrowia podjęło prace nad nowelizacją przepisów regulujących obrót pozaapteczny.

- Zmiany będą obejmować m.in. aktualizację wykazu oraz zmianę kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które mogą być dopuszczone do obrotu w placówkach obrotu pozaaptecznego oraz w punktach aptecznych. W ramach wstępnych prac wykaz weryfikowany jest przede wszystkim w oparciu o opinie konsultantów krajowych w różnych dziedzinach nauk medycznych - wyjaśnia.

Nadrzędnym celem projektowanych zmian jest zwiększenie ochrony zdrowia publicznego poprzez unormowanie warunków podejmowania i wykonywania działalności w zakresie obrotu produktami leczniczymi w placówkach obrotu pozaaptecznego i wprowadzenie skutecznych instrumentów prawnych umożliwiających kontrolę podmiotów wykonujących taką działalność.

W ocenie resortu zdrowia w obrocie pozaaptecznym powinny być dostępne wyłącznie leki potrzebne doraźnie, w sytuacjach pilnych i wyłącznie w małych opakowaniach. Ponadto projektowane rozwiązania mają na celu zapewnienie pacjentom dostępu do leków bezpiecznych i sprawdzonych, które powinny być używane racjonalnie oraz zgodnie ze wskazaniami określonymi przez producenta w ulotce.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH