PPOZ: cześć lekarzy w POZ nie posiada uprawnień do wypisywania recept 75+

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   25-08-2016, 08:01

PPOZ: cześć lekarzy w POZ nie posiada uprawnień do wypisywania recept 75+ Niepokój w PPOZ budzi wytyczna, zgodnie z którą tzw. recept "S" nie będą mogli wystawiać lekarze bez specjalizacji.

Część lekarzy pracujących w podstawowej opiece zdrowotnej nie ma uprawnień do wypisywania recept na bezpłatne leki dla seniorów, co może utrudnić części starszych pacjentów korzystanie z przysługującego uprawnienia - ocenia Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W wydanym w środę (24 sierpnia) komunikacie prasowym PPOZ poinformowało, że zwróciło się do Ministerstwa Zdrowia o ponowne przeanalizowanie niektórych zapisów komunikatu wydanego przez resort ws. bezpłatnych leków 75 plus.

Niepokój środowiska lekarskiego zrzeszonego w PPOZ budzi wytyczna, zgodnie z którą tzw. recept "S" nie będą mogli wystawiać lekarze bez specjalizacji (wspomagający działalność świadczeniodawcy - lekarzy rodzinnych) lub lekarze innych specjalizacji (zatrudnieni u świadczeniodawcy udzielającego świadczeń w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna).

- W podstawowej opiece zdrowotnej pracują lekarze z różnymi specjalizacjami, podobnie jak i lekarze bez specjalizacji, którzy zabezpieczają świadczeniodawców zdrowotnie, również seniorów. Brak uprawnień do wystawiania recept pozbawi pacjentów przez nich leczonych (u danego świadczeniodawcy, gdzie złożona jest deklaracja) na wystawienie leków "S" - ocenia prezes Porozumienia Pracodawców ochrony Zdrowia Bożena Janicka.

PPOZ zaznacza, że popiera program bezpłatnych leków dla seniorów, oceniając iż możliwość dostępu do bezpłatnych leków poprawi jakość życia najstarszych pacjentów, których nie zawsze stać na wykupienie recept.

Organizacja podkreśla jednak, że pacjenci powinni mieć świadomość, kiedy mogą liczyć na bezpłatny lek. Darmowe leki przysługują bowiem seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją, co oznacza że pacjent, który przyjmuje dany lek w terapii innej niż wskazania określone w refundacji, będzie musiał za niego zapłacić.

PPOZ sygnalizuje też m.in. konieczność dostosowania systemu informatycznego, który będzie niezbędny w sprawnej realizacji bezpłatnych recept 75 plus.

W specjalnych komunikatach wystosowanych we wtorek do lekarzy POZ i farmaceutów oraz lekarzy specjalistów resort zdrowia przedstawił zasady wystawiania recept dla seniorów.

Wskazano w nich, że receptę na bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, gdy wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH