Pracodawcy RP: konieczna zmiana sposobu podziału środków NFZ

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   18-07-2012, 14:37

O zmianę sposobu podziału środków Narodowego Funduszu Zdrowia pomiędzy województwa zaapelowali w środę (18 lipca) Pracodawcy RP. Według nich budżet Mazowieckiego OW NFZ na 2013 r. będzie mniejszy od obecnego o 210 mln złotych.

Pracodawcy RP podkreślają, że sposób podziału pieniędzy NFZ doprowadził do drastycznego spadku środków w województwach mazowieckim, pomorskim i śląskim. Przypominają także, iż w ubiegłym roku, aby zachować stabilność finansową oddziałów wojewódzkich, NFZ przekazał dodatkowe pieniądze z rezerwy województwom: mazowieckiemu - 538 mln zł, pomorskiemu - 41 mln zł oraz śląskiemu - 15 mln zł.

- W innym przypadku mogłoby się okazać, że budżet mazowieckiego oddziału byłby niższy niż rok wcześniej, co jest niezgodne z prawem. Niestety, niskie wpływy ze składek do NFZ w roku 2012 mogą spowodować, że zadłużenie Funduszu będzie musiało zostać pokryte z rezerwy. Nie starczy już wówczas środków na ewentualną dotację, która pokryłaby straty, analogicznie jak w 2011 r. - podkreślił wiceprezydent Pracodawców RP Andrzej Mądrala.

Prezes związku pracodawców mazowieckich lecznic Jarosław Rosłon ostrzegał pod koniec czerwca, że niedobór środków na finansowanie świadczeń zdrowotnych w przyszłym roku może wynieść nawet miliard złotych. Według niego sytuacja mazowieckich szpitali jest coraz gorsza. Wyjaśniał, że algorytm podziału środków zrównuje wszystkie województwa pod względem kosztów świadczenia usług nie uwzględniając, że na Mazowszu są one największe w kraju. Zdaniem Rosłona, szpitale będą musiały się zadłużać, ponieważ zgodnie z ustawą o działalności leczniczej w żadnym przypadku nie mogą odmówić udzielania świadczeń ratujących życie.

Dyrektorzy warszawskich lecznic oceniają, że udział mieszkańców Mazowsza jest nieadekwatny do przekazywanej przez nich składki, ponieważ według szacunkowych danych z ub. r. do Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ trafiło 9 z 11 mld zł, a 2 mld zł zostały skierowane do innych województw.

Także Mazowiecki OW NFZ podkreśla, że niekorzystny algorytm podziału środków sprawia, że na Mazowsze trafiają niewystarczające środki w stosunku do potrzeb.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH