Pracodawcy RP: likwidacja NFZ jest "papierowa"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Pracodawcy RP/ rynekaptek.pl   28-07-2016, 09:28

Pracodawcy RP: likwidacja NFZ jest "papierowa" Padaja pytania, skąd wziąć potrzebne na reformy pieniądze

Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest silna centralizacja systemu. Jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, jednoosobowa odpowiedzialność za funkcjonowanie służby zdrowia się nie sprawdziła - oceniają założenia reformy systemu Pracodawcy RP.

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł przedstawił koncepcję zmian w służbie zdrowia. W opinii Pracodawców RP poziom ogólności prezentowanych  propozycji zmian nie pozwala na w pełni merytoryczną dyskusję na ich temat.  Okazuje się, że w zależności od szczegółów mogą one mieć bardzo różne, skrajne wręcz, skutki dla jakości opieki zdrowotnej w Polsce.

- Najbardziej kontrowersyjną kwestią jest silna centralizacja systemu, tymczasem jak pokazują dotychczasowe doświadczenia, jednoosobowa odpowiedzialność za funkcjonowanie służby zdrowia się nie sprawdziła - oceniają Pracodawcy RP.

Ich zdaniem, likwidacja NFZ jest tylko "papierowa", dlatego że Fundusz tak naprawdę spełnia wszystkie przesłanki prawne, aby móc już uznać go za państwowy funduszu celowy. Można przyjąć, że Oddziały Wojewódzkie NFZ staną się automatycznie Wojewódzkimi Urzędami Zdrowia w dodatku z podwójną podległością – poziomą w stosunku do Wojewody i pionową w stosunku do Ministerstwa Zdrowia.

- Z naszego punktu widzenia najważniejszym jest, aby system nie był droższy w zarządzeniu niż dzisiejsza struktura NFZ. Ta zmiana nie ma znaczenia, a jej koszty będą liczone w milionach złotych – zmiana druków urzędowych itd. - ocenia organizacja.

Według Pracodawców RP, powszechny dostęp do opieki zdrowotnej może okazać się jednym z czynników zachęcających Polaków do przejścia do szarej strefy – dzisiaj każdy pracujący dba o opłacenie  składki od co najmniej jednej umowy, po to  aby on i jego rodzina miała prawo do świadczeń.

- W praktyce posiada więc jedną umowę o pracę z minimalną stawką oraz drugą niepisaną i nielegalną, dzięki której otrzymuje nieoskładkowany zasadniczy zarobek. Po wprowadzeniu proponowanych zmian tej motywacji już nie będzie, co finalnie zmniejszy skłonność do ujawniania dochodów i płacenia podatków. Pojawia się także pytanie, kto będzie miał prawo do korzystania z opieki medycznej? Czy to będzie każdy Polak, czy także osoby mające status rezydenta? Czy polscy migranci niepłacący w Polsce podatków bezpośrednich i pośrednich również otrzymają takie prawo? - padają pytania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH