Pracodawcy RP oceniają pomysły wyborcze

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: pracodawcyrp.pl/PAP/Rynek Zdrowia   15-09-2015, 13:02

Pracodawcy RP oceniają pomysły wyborcze Darmowe leki grożą ich nadużywaniem - twierdzą Pracodawcy RP i BCC

Wprowadzenie w życie propozycji darmowych leków dla osób po 75. roku życia to groźba zwiększenia wydatków publicznych - oceniają Pracodawcy RP. Podobnie myśli BCC.

„Wprowadzenie w życie tej propozycji wiązałoby się ze znaczącym wzrostem wydatków sektora publicznego. W budżecie NFZ z pewnością nie znalazłyby się odpowiednie środki, co oznaczałoby, że konieczne stałoby się finansowanie programu poprzez dotacje z budżetu państwa, który już obecnie jest nadmiernie obciążony. Biorąc pod uwagę występujące tendencje demograficzne, z każdym kolejnym rokiem koszty wdrożenia w życia tej propozycji byłyby coraz wyższe” – czytamy na stronie Pracodawców RP.

Organizacja twierdzi ponadto, że na przestrzeni kilkunastu lat taki program mógłby poważnie zagrozić stabilności fiskalnej państwa: - Trudno byłoby uniknąć sytuacji, w której hojność budżetu byłaby nadużywana – jeżeli coś jest darmowe, często nie jest ono wykorzystywane w sposób racjonalny.

Pracodawcy radzą, by rozważyć propozycję symbolicznych opłat za leki potrzebne, jeżeli chcemy uniknąć marnotrawstwa publicznych pieniędzy na dużą skalę.

Organizacja oceniła też pomysł PO o bonach na leki. - Rozwiązanie dobre i potrzebne, pytanie kto za nie zapłaci – czy system ochrony zdrowia czy będą to dodatkowe środki spoza systemu? Jeśli to drugie – rozwiązanie jest korzystne. Jeśli pierwsze – oznacza to tylko tyle, że dostępność do leczenia lub leków się pogorszy - oceniają Pracodawcy RP.

Podobnego zdania nt. darmowych leków jest prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC, który uważa, że wprowadzenie darmowych leków dla seniorów może oznaczać, że będą one nadużywane: - To także znacząco wpłynie na zwiększenie wydatków budżetu państwa - ocenia profesor.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH