Pracownicy medyczni źle oceniają pomysł Ministra Zdrowia

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OZZL/rynekaptek.pl   08-08-2016, 11:19

Pracownicy medyczni źle oceniają pomysł Ministra Zdrowia Zdaniem Porozumienia, propozycja resortu ws. wynagrodzeń pracowników medycznych jest nie do zaakceptowania.

Obiecywany przez rząd poziom nakładów na publiczną służbę zdrowia w wysokości 6% PKB ma nastąpić dopiero za 10 lat, a przez najbliższe trzy lata nakłady te mają być nawet mniejsze niż obecnie. Jest to zatrważające - uważają członkowie Porozumienia Zawodów Medycznych i chcą rozmawiać z Jarosławem Kaczyńskim.

Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych, skupiającego 9 ogólnopolskich związków zawodowych oraz wiele innych organizacji wszystkich zawodów medycznych, wyrazili wspólnie swoje głębokie zaniepokojenie przyszłością publicznej służby zdrowia w Polsce.

Jak czytamy komunikacie przygotowanym przez OZZL, powodem tego zaniepokojenia jest przedstawiona niedawno przez ministra zdrowia propozycja reformy publicznej służby zdrowia, w tym przede wszystkim warunki finansowe, w jakich będzie ona funkcjonować.

Zapowiedzi ministra zdrowia są w tym względzie zatrważające: Obiecywany przez PiS poziom nakładów na publiczną służbę zdrowia w wysokości 6% PKB ma nastąpić dopiero za 10 lat, a przez najbliższe trzy lata nakłady te mają być nawet mniejsze niż obecnie.

Porozumienie uważa, że zapowiedź wzrostu nakładów, który został odsunięty daleko w czasie, jest zupełnie niewygodny, zwłaszcza, że przez ten czas potrzeby znowu wzrosną, a zapowiadane 6% PKB nie wystarczyłaby nawet dzisiaj na sfinansowanie gwarantowanego przez państwo zakresu bezpłatnych świadczeń zdrowotnych.

Zdaniem Porozumienia Zawodów Medycznych, bez natychmiastowego i istotnego zwiększenia nakładów nie zlikwiduje się kolejek do lekarzy, nie poprawi dostępu do skutecznego leczenia i nowoczesnego diagnozowania, nie zwiększy ilości personelu medycznego, co jest warunkiem niezbędnym poprawy jakości świadczeń publicznej służby zdrowia.

Równie zatrważająca – w ocenie PZM – jest ministerialna propozycja ustawy o wynagrodzeniach pracowników publicznej służby zdrowia. Zgodnie z nią przez najbliższych 6 lat ma być zamrożony dotychczasowy (w wielu przypadkach skrajnie niski) poziom wynagrodzeń, a zaproponowane za 6 lat stawki są tak niskie, że można je odczytać jako obelgę dla ciężko pracujących pracowników, codziennie ratujących ludzkie życie, ponoszących wielką odpowiedzialność, poddanych niezwykle silnemu stresowi.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH