Prawniczy język nie jest zrozumiały

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: OIA Częstochowa/rynekaptek.pl   01-04-2016, 12:31

Prawniczy język nie jest zrozumiały Język rozporządzeń jest zbyt prawniczy, niejasno sformułowany

W odpowiedzi na prośbę prezesa NRA, Częstochowska OIA przesłała pismo z uwagami do rozporządzenia w sprawie recept lekarskich i innych przepisów odnoszących się do realizacji recept i wydawania leków. Farmaceuci zwracają uwagę na niejasny, zbyt prawniczy język zapisów, którego mogą nie rozumieć.

"Odnosząc się do kwestii, jaką są wątpliwości w stosowaniu przepisów, zwłaszcza w sprawie realizacji recept lekarskich, należy podkreślić, iż podstawowym problemem, z jakim stykają się farmaceuci, jest hermetyczny, prawniczy język rozporządzeń oraz wprowadzanie zbyt szczegółowych, wręcz drobiazgowych regulacji jednego zagadnienia w wielu różnych normach prawnych" - czytamy w piśmie.

"W efekcie przepisy są z jednej strony niejasne i wieloznaczne, nie uwzględniają specyfiki pracy apteki, wielokrotnie odwołują się do innych dokumentów, a z drugiej strony przytłaczają ilością danych, które należy przeanalizować i zastosować w codziennej pracy" - wyjaśniają farmaceuci.

Zdaniem autorów listu niejednokrotnie ta sama kwestia jest normowana przez więcej niż jeden przepis. I podają jako przykład zasady realizacji recept, które precyzują cztery rozporządzenia :

1) w sprawie wydawania leków z apteki,

2) w sprawie recept lekarskich,

3) w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki 4) w sprawie środków odurzających.

Takie zapisy wprowadzają niepotrzebne - ich zdaniem - wątpliwości.

Częstochowska OIA proponuje "dokonania przeglądu wszystkich przepisów, jakie odnoszą się do działalności aptek w celu ich uporządkowania i ujednolicenia. A ponieważ najwięcej problemów pojawia się w momencie kontroli recept przez NFZ, dziedzina realizacji recept w aptece wymaga najwięcej uwagi".

Ponadto należy definitywnie odejść od praktyki interpretowania przepisów przez oddziały NFZ - piszą.

Instytucja ta podlega przepisom, a nie je tworzy i nie jest uprawniona do wydawania wykładni prawa. Na tej podstawie powinno się przyjąć, że wszystkie tego typu interpretacje są stanowiskiem, czy poglądem NFZ, a nie obowiązującą normą - wyjaśniają.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH