Prawnik o utajnieniu RSS: zależy jak będzie interpretowany

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   10-01-2018, 09:49

Prawnik o utajnieniu RSS: zależy jak będzie interpretowany Zmiany mają więc zagwarantować utajnienie RSS (Fot. Pixabay)

To, czy przepis zabezpieczy tajemnicę przedsiębiorstwa, zależy od tego, jak będzie interpretowany - wskazuje Mec. Ewa Rutkowska odnosząc się do nowego zapisu utajniającego instrumenty dzielenia ryzyka przy negocjacjach refundacyjnych.

8 stycznia 2018 r. opublikowano nową wersję projektu o jawności życia publicznego, w którym ustawodawca zdecydował się wyłączyć z jawności tzw. instrumenty dzielenia ryzyka (RSS), których zawieranie przewiduje ustawa refundacyjna. Zmiany mają więc zagwarantować utajnienie RSS.

Mec. Ewa Rutkowska z kancelarii KRK Kieszkowska Rutkowska Kolasiński uważa, że zmiana jest korzystna, ale nie rozwiązuje wszystkich problemów.

– To, czy przepis zabezpieczy tajemnicę przedsiębiorstwa, zależy od tego, jak będzie interpretowany. W mojej ocenie powinien dotyczyć nie tylko samego załącznika do decyzji refundacyjnej, ale i wszelkich innych dokumentów, które mówią o instrumentach dzielenia ryzyka.

Jak wyjaśnia "Rzeczpospolitej", chodzi np. o protokoły z negocjacji, dokumenty, w których mowa o propozycji RSS, czy inne materiały, które pozwalają na wyliczenie, na czym te instrumenty polegają.

Instrumenty podziału ryzyka są stosowane głównie w celu ograniczenia wydatków publicznych przy możliwie pełnej kontroli nad budżetem Narodowego Funduszu Zdrowia przeznaczonym na finansowanie nowych terapii.

Stosowanie RSS ma szeroki zakres finansowy, polega na ustalaniu cen leków dla świadczeniodawców niższych niż wskazane w obwieszczeniu ministra zdrowia lub zwrocie części uzyskanej refundacji, jednocześnie obniżając rzeczywisty koszt dla NFZ.

Więcej: www.rp,pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH