Prawo farmaceutyczne w grudniu do konsultacji

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Milena Motyl/ rynekaptek.pl   27-10-2016, 11:08

Prawo farmaceutyczne w grudniu do konsultacji

Zmiany w zakresie prawa farmaceutycznego są na ukończeniu. Będziemy mogli do końca grudnia przekazać gotowy projekt do konsultacji zewnętrznych - powiedział Krzysztof  Łanda, wiceminister zdrowia, podczas sesji "Polityka lekowa" podczas XII Forum Rynku Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia popiera kierunek wyznaczony w projekcie nowelizacji ustawy prawa farmaceutycznego przedstawiony przez parlamentarny zespół ds. regulacji rynku farmaceutycznego - dodał wiceminister.

Zawarto w nim m.in. kryteria populacyjno-geograficzne dla nowo tworzonych aptek i obowiązek prowadzenia apteki przez dyplomowanego farmaceutę. W zamyśle twórców projektu, apteka powinna być spółką osobową.

Apteka to nie sklep
W opinii wiceministra Łandy, do tej pory Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie mogła ścigać skutecznie przedsiębiorców, którzy przekraczali obowiązujący ustawowo próg 1 proc. koncentracji na rynku: - Ta kontrola do tej pory była bardzo utrudniona.

- Ewolucja aptek nie może iść w kierunku sklepiku, a aptekarz nie powinien być sklepikarzem. Apteka ma być przede wszystkim placówką opieki zdrowotnej. Musimy tę niewłaściwą ewolucję aptek odwrócić. Apteki mają świadczyć opiekę farmaceutyczną, a farmaceuta jako fachowiec ma doradzać i pomagać pacjentowi - mówił wiceminister.

Dodał, że zmiany w zakresie prawa farmaceutycznego są na ukończeniu: - Będziemy mogli do końca grudnia przekazać gotowy projekt do konsultacji zewnętrznych.

Odnosząc się do zgłaszanej wcześniej jednej z propozycji, czyli zagwarantowania 51 proc. udziału farmaceuty w aptece, wiceminister stwierdził, że jest to jedno z rozwiązań. - Rozważamy trzy różne warianty. Możemy wprowadzić tutaj nawet udział dwóch lub trzech czynników jednocześnie, powstanie wtedy mix różnych rozwiązań. Natomiast kierunek jest jasny – apteka ma ewoluować w kierunku placówki opieki zdrowotnej - powtórzył.

Refundacyjny Tryb Rozwojowy
Dyskusja dotyczyła również rozwiązań zaproponowanych w nowelizacji ustawy refundacyjnej i wynagradzania firm farmaceutycznych w zamian za wkład w działalność naukowo-badawczą i inwestycyjną. - Stawiamy na innowacyjność do gospodarce. Innowacyjność związana jest z produktami, które są dostarczane na polski rynek. Jest to innowacyjność terapeutyczna, farmakologiczna, technologiczna oraz związana z możliwością obniżenia kosztów terapii – powiedział dr Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH