Prezes NFZ: uprawnienia do wejścia w eWUŚ ma ponad 70 proc. placówek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-12-2012, 15:05

Ponad 70 proc. placówek ochrony zdrowia ma już uprawnienia do sprawdzania ubezpieczenia online w elektronicznym systemie weryfikacji uprawnień - poinformowała w poniedziałek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Prezes Pachciarz, podczas spotkania z dziennikarzami w warszawskiej Przychodni Internistyczno-Specjalistycznej przy ul. Jagiellońskiej, wyraziła nadzieję, że do końca roku uprawnienia do korzystania z eWUŚ uzyskają pozostali świadczeniodawcy. 

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że nadal prowadzone są testy eWUŚ. Bywały dni, że dokonywano 240 tys. sprawdzeń online w systemie.

Minister dodał, że wyjaśniane są sprawy osób, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczania zdrowotnego oraz porządkowane są rejestry. Michał Boni podkreślił, że od 1 stycznia dane z ZUS i KRUS będą przesyłane do NFZ każdego dnia.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zacznie obowiązywać od 1 stycznia i umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia. 

Dzięki eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL. 

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, także bez dokumentów ubezpieczeniowych będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że posiadamy uprawnienie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH