Prezes NFZ: uprawnienia do wejścia w eWUŚ ma ponad 70 proc. placówek

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   17-12-2012, 15:05

Ponad 70 proc. placówek ochrony zdrowia ma już uprawnienia do sprawdzania ubezpieczenia online w elektronicznym systemie weryfikacji uprawnień - poinformowała w poniedziałek prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Prezes Pachciarz, podczas spotkania z dziennikarzami w warszawskiej Przychodni Internistyczno-Specjalistycznej przy ul. Jagiellońskiej, wyraziła nadzieję, że do końca roku uprawnienia do korzystania z eWUŚ uzyskają pozostali świadczeniodawcy. 

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni poinformował, że nadal prowadzone są testy eWUŚ. Bywały dni, że dokonywano 240 tys. sprawdzeń online w systemie.

Minister dodał, że wyjaśniane są sprawy osób, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczania zdrowotnego oraz porządkowane są rejestry. Michał Boni podkreślił, że od 1 stycznia dane z ZUS i KRUS będą przesyłane do NFZ każdego dnia.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zacznie obowiązywać od 1 stycznia i umożliwi placówkom służby zdrowia (mającym umowy z NFZ) dostęp online do Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który prowadzi NFZ. Pozwoli to na szybkie sprawdzenie, czy osoba korzystająca ze świadczeń zdrowotnych posiada uprawnienia. 

Dzięki eWUŚ pacjenci będą zwolnieni z dotychczasowego obowiązku okazywania dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie (książeczki ubezpieczeniowej lub druku RMUA). Wystarczy, że w szpitalu, przychodni czy gabinecie podadzą swój PESEL i przedstawią dokument potwierdzający tożsamość. W przypadku noworodków i niemowląt do trzeciego miesiąca życia rodzice będą mogli podać swój PESEL. 

W sytuacji, gdy w elektronicznym systemie pojawi się komunikat o braku uprawnień, także bez dokumentów ubezpieczeniowych będzie można otrzymać świadczenia na podstawie pisemnego oświadczenia, że posiadamy uprawnienie.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH