Prezes NRA: farmaceuta musi być widoczny w systemie

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: politykazdrowotna.com/rynekaptek.pl   26-10-2016, 12:46

Prezes NRA: farmaceuta musi być widoczny w systemie "Celem regulacji jest przede wszystkim wzmocnienie roli i uprawnień farmaceuty"- uważa prezes NRA

Rola farmaceuty w systemie ochrony zdrowia musi zostać jednoznacznie określona, ponieważ teraz system farmaceuty „nie widzi”. Farmaceuci mogliby doskonale wpisać się w lukę między lekarzem a pacjentem – mówi Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

Prezes NRA tłumaczy w wywiadzie dla portalu politykazdrowotna.com, że celem ustawy o zawodzie farmaceuty jest przede wszystkim wzmocnienie roli i uprawnień aptekarza, jak również zwiększenie jego odpowiedzialności. Taka regulacja mogłaby się sprawdzić przy okazji tworzenia zespołów opieki zdrowotnej w POZ:

- Dziwi mnie, że nasz system nie dostrzega, jak duże oszczędności może przynieść odpowiednie wykorzystanie wiedzy i potencjału farmaceutów.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska podaje przykład Finlandii, gdzie skala tych oszczędności jest bardzo duża: - W tym kraju udzielanie porad przez farmaceutów to oszczędność dla budżetu państwa sięgająca nawet 1 mld euro rocznie.

Prezes NRA odniosła się też do projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, nad którym debatowano podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu ds. regulacji rynku farmaceutycznego, 20 października br.

- We Francji i w Niemczech krajach pozycja farmaceuty jest na tyle mocna, że jest on wolny od nacisków ze strony menedżerów na realizację wyśrubowanych celów sprzedażowych. Przez to nie muszą oni "uszczęśliwiać" pacjentów promocjami na wysokomarżowe suplementy diety.

Dodała, że w tych państwach nikt nie straszy wywłaszczeniami, bankructwami, zwolnieniami, czy zamykaniem wydziałów farmaceutycznych na uczelniach, o czym była mowa na ostatnim posiedzeniu zespołu. 

Celem tych regulacji jest przede wszystkim uporządkowanie rynku farmaceutycznego oraz ograniczenie nieuczciwych praktyk rynkowych wymierzonych przeciwko pacjentom - dodała szefowa NRA.

Więcej: http://www.politykazdrowotna.com/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH