Prezes NRA: lepiej zapobiegać niż leczyć

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   29-07-2016, 12:24

Prezes NRA: lepiej zapobiegać niż leczyć Prezes NRA popiera zachowanie proporcji: 51 proc. dla farmaceuty i 49 proc. dla przedsiębiorcy nie będącego farmaceutą.

W 2004 roku na polskim rynku funkcjonowało 45 sieci, obecnie jest ich już 380, a liczba ta systematycznie rośnie. Jeżeli nie zatrzymamy tego procesu, grozi nam oligopol - uważa Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

W ostatnim czasie w mediach na nowo rozgorzała dyskusja na temat postulatu dotyczącego zasady większościowego udziału farmaceuty w strukturze własnościowej aptek – propozycji, którą publicznie ogłosił Krzysztof Łanda, wiceminister Zdrowia. Swoje wątpliwości odnośnie tego pomysłu wyraziła m.in. Pani Poseł Beata Małecka-Libera, kierując do resortu zdrowia interpelację w tej sprawie - przypomina szefowa Naczelnej Rady Aptekarskiej, która postanowiła odnieść się do zawartych w interpelacji tez.

Zdaniem posłanki, wprowadzenie w życie tej koncepcji spowoduje repolonizację polskiego rynku aptecznego, a zapis mówiący o większościowym udziale aptekarza w strukturze własnościowej apteki (51% - farmaceuta, 49%: osoba nie będąca farmaceutą), ogranicza swobodę prowadzenia działalności gospodarczej. Co więcej, jest niezgodny z prawem Unii Europejskiej oraz Konstytucją RP. Trudno zgodzić się jednak z prezentowanym podejściem - taka interpretacja przepisów nie oddaje bowiem prawdziwych intencji regulacji unijnych.

Zgodność z prawem UE
Unia Europejska pozostawia bowiem krajom członkowskim pełną swobodę w regulowaniu kwestii struktury własnościowej aptek. W konsekwencji, blisko połowa tych krajów wprowadziła do swojego prawodawstwa wyraźny zakaz prowadzenia aptek w ramach sieci oraz przez osoby nie będące aptekarzami.

Tego typu rozwiązanie zostało też zaaprobowane przez Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu, który uznał zasadę "apteka dla aptekarza" za zgodną z unijną swobodą przedsiębiorczości. Trybunał wypowiedział się, że tak szczególny segment rynku, jakim jest rynek apteczny - będący częścią sektora ochrony zdrowia - nie może podlegać pod reguły wolnorynkowe.

W swoim wyroku wskazał, że reguła ta nie wypacza istoty wolności gospodarczej, albowiem ustanawiana jest w interesie pacjenta oraz starań o należyty poziom usług farmaceutycznych. Zaznaczono, że farmaceuta respektujący zasady etyki zawodowej wykonuje swój zawód w trosce o dobro pacjenta, w przeciwieństwie do osoby nie będącej farmaceutą, a więc takiej, której nie wiąże kodeks etyki aptekarskiej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH