Prezes NRA: możemy zacząć mówić o nowej roli apteki

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   08-01-2018, 13:15

Prezes NRA: możemy zacząć mówić o nowej roli apteki Prezes NRA ma nadzieję, że projekt ws. opieki farmaceutycznej zostanie podpisany przez Ministra Zdrowia w wersji uwzględniającej wypracowany kompromis (Fot. Archiwum)

Przedsięwzięciem strategicznym dla samorządu na najbliższy czas jest wdrożenie opieki farmaceutycznej. Wierzę, że jest ona tym narzędziem, które spowoduje, że apteka stanie się kluczowym ogniwem systemu opieki zdrowotnej - wskazuje Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA.

W felietonie dla "Aptekarza Polskiego", prezes NRA wskazała, że rok 2017 był pracowity i pełen napięcia. "Od 25 czerwca obowiązuje regulacja prawna, nazywana „Apteką dla Aptekarza”. Ustawa powierzyła odpowiedzialność za prowadzenie nowych aptek – działających w ramach wybranych spółek osobowych – jedynie farmaceutom. Na wprowadzenie tych przepisów wielu aptekarzy czekało od bardzo dawna. Dzisiaj widać już pierwsze pozytywne efekty przyjętych rozwiązań"- stwierdziła prezes Piotrowska - Rutkowska.

Dalszą treść felietonu publikujemy w całości:

"Dzisiaj widać już pierwsze pozytywne efekty przyjętych rozwiązań. Nie sprawdziły się katastroficzne przepowiednie przeciwników tej ustawy, ani groźby organizacji dyskredytujących działalność samorządu aptekarskiego.

Dzięki tej regulacji możemy zacząć mówić o nowej roli apteki, stawiającej mocniejszy akcent na ochronę zdrowia pacjenta. To właśnie pacjentowi, oprócz prawidłowo zrealizowanej recepty, potrzebna jest rzetelna informacja, troskliwa opieka i realne zainteresowanie jego sytuacją zdrowotną. Wychodząc z apteki powinien czuć się umocniony nadzieją, że jego zdrowie jest w dobrych rękach. Ta ustawa to umożliwia. Jest to przywilej i wielka szansa, ale także ogromna odpowiedzialność. Jestem pewna, że nie nadużyjemy zaufania, jakim zostaliśmy obdarzeni.

Przedsięwzięciem strategicznym dla samorządu na najbliższy czas jest wdrożenie opieki farmaceutycznej. Wierzę, że jest ona tym narzędziem, które spowoduje, że apteka stanie się kluczowym ogniwem systemu opieki zdrowotnej, który wreszcie w pełni zaczerpnie z zasobów, jakimi są wiedza, umiejętności i doświadczenie farmaceutów. Nie pytajmy dzisiaj, ile dostaniemy za opiekę. Pokażmy na co nas stać – będzie temu służyć pilotażowy program, który ruszy już niebawem. Jestem przekonana, że to, co dobre i wartościowe obroni się samo, a wysiłek zainwestowany w przygotowanie się do profesjonalnego świadczenia tej usługi zwróci się po wielokroć. Nie tylko jako rekompensata za wykonaną pracę, ale przede wszystkim jako poprawa zdrowia pacjentów i ogromne oszczędności dla płatnika.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH