Prezes NRA o zasadach wydawania leków w aptece

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA/rynekaptek.pl   24-01-2018, 09:32

Prezes NRA o zasadach wydawania leków w aptece Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej była gościem programu „Pytanie na Śniadanie”, emitowanego na antenie TVP 2 (Fot. Archiwum)

Produkty lecznicze nie podlegają zwrotowi do aptek. Jest jednak kilka wyjątków od tej zasady – powiedziała Elżbieta Piotrowska – Rutkowska, prezes NRA w programie „Pytanie na Śniadanie”, emitowanego na antenie TVP 2.

Rozmowa dotyczyła praw przysługujących pacjentom w aptece m.in. w kontekście realizacji recept, czy zwracania leków do apteki.

Prezes NRA wyjaśniła, że można zwrócić lek do apteki wówczas, gdy ma wadę jakościową, lub gdy doszło nieprawidłowego wydania leku. W momencie kiedy pacjent zorientuje się, że farmaceuta wydał mu nie ten lek, który przepisał mu lekarz, wówczas może dokonać zwrotu w aptece i otrzymać prawidłowy lek.

Prezes Rady zaznaczyła także, farmaceuci co dziennie dokonują sprawdzania recept, odbywa się to zwykle pod koniec dnia. Jeżeli zauważą pomyłkę, kontaktują się z pacjentem lub w razie potrzeby także z lekarzem.

Lek może zostać zwrócony do apteki, także gdy doszło do jego sfałszowania. Nie można natomiast oddać tych produktów leczniczych, które zostały pacjentom po odbytej kuracji.

Prowadzący program byli ciekawi, czy farmaceuta może poprawić receptę, gdy lekarz nie uzupełni wszystkich danych.

Elżbieta Piotrowska – Rutkowska wytłumaczyła, że są dane, które na recepcie farmaceuta może poprawić, uzupełnić. Dokonuje wówczas odpowiedniej adnotacji. Jednak są też dane, których aptekarze poprawiać absolutnie nie mogą.

- Chodzi o identyfikator płatnika, czyli Narodowego Funduszu Zdrowia. Farmaceuta nie może również napisać numeru PESEL pacjenta. Może natomiast nanieść korektę, jeżeli są błędy w adresie pacjenta – powiedziała.

Prezes NRA przypomniała, że lekarz na recepcie może napisać do pięciu leków gotowych i jeden lek recepturowy. - Natomiast jeżeli lekarz chce przepisać preparat odurzający lub psychotropowy, może go przepisać jako jedyny na recepcie. Oznacza to, że wśród tych pięciu leków gotowych, nie może znaleźć się żaden środek psychotropowy.

- W przypadku zagrożenia zdrowia pacjenta farmaceuta może wydać lek na podstawie recepty farmaceutycznej, którą sam wystawia. Zwykle takie leki wydawane są, gdy pacjent cierpi na chorobę układu krążeniowo-naczyniowego bądź astmę. Wówczas farmaceuta jest upoważniony do wydania takiego leku.

Podkreśliła, że są to jednak sytuacje wyjątkowe. Farmaceuci nie mogą wydawać leków na receptę pacjentowi, który tej recepty nie posiada, a prosi o wydanie, bo ten lek mu się skończył. Recepty farmaceutycznej aptekarz nie może wydać na przykład na antybiotyki.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH