Prezes NRA: suplementy i kosmetyki powinny zostać w aptekach

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA, MM/ rynekaptek.pl   11-10-2016, 08:21

Prezes NRA: suplementy i kosmetyki powinny zostać w aptekach Prezes NRA uważa, że w aptekach powinny być nadal sprzedawane kosmetyki, gdyż większość z nich ma działanie lecznicze.

Koncepcję Ministerstwa Zdrowia mówiącą o usunięciu z aptek suplementów diety i kosmetyków należy uznać jedynie jako wstępną propozycję - uważa Prezes NRA, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i opowiada się za utrzymaniem w aptekach sprzedaży tego asortymentu.

Jak dodaje, pomysł resortu zdrowia nie był do tej pory szeroko konsultowany z przedstawicielami samorządu aptekarskiego, dlatego na chwilę obecną nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje w tym zakresie.

Prezes NRA zwraca uwagę, że część z obecnych dziś na rynku suplementów diety przez wiele lat była zarejestrowana jako leki - posiada więc taki sam skład, dlatego ich dawkowanie powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą.

- Ponadto, jak każdy preparat mogą one wchodzić w interakcje z innymi lekami, wywołując działania niepożądane - uważa.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska jest zdania, że w aptekach powinny również pozostać kosmetyki, pamiętając o tym, iż wiele z nich ma działanie lecznicze. 

Jak mówił niedawno wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, resort zdrowia chce iść w kierunku opieki farmaceutycznej: - - Większa opieka farmaceutyczna to okrojony asortyment w aptekach. Jeśli apteka ma być placówką opieki zdrowotnej, to nie będzie tam prowadzony handel jakimiś dziwnymi rzeczami.

Zdaniem wiceministra, obecnie polskie apteki znajdują się między modelem placówki zdrowotnej a sklepem. - Asortyment produktów nierefundowanych bardzo się "rozpycha i puchnie". W aptekach sprzedawane są kosmetyki, farby do włosów, suplementy diety w nieprawdopodobnej ilości oraz parafarmaceutyki o nieudowodnionej skuteczności.

Dlatego ministerstwo zamierza wyeliminować z aptek niektóre preparaty. Na pewno ważnymi produktami, które pozostaną w obrocie aptecznym, są leki refundowane i OTC, a także niektóre suplementy diety. Będą mogły być sprzedawane na określonych zasadach. Te, które zdaniem resortu nie spełniają wymagań – wypadną z obrotu aptecznego.

- Wypadnie bardzo wiele substancji o nieudowodnionej skuteczności. Apteki to nie miejsce na sprzedaż takich środków. Jeśli są dowody naukowe na skuteczność takich preparatów - proszę bardzo, wejdą wówczas do obrotu w aptekach. Nie ma dowodów naukowych? Takich produktów w aptece nie będzie, gdyż apteka to nie miejsce na sprzedaż dziwnych preparatów o nieudowodnionej skuteczności. Na pewno takie specyfiki wyjdą z obrotu, tak samo jak szampony, farby do włosów i żelazka.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH