Prezes NRL: pacjenci muszą wiedzieć, że leki homeopatyczne są nieskuteczne

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIL/rynekaptek.pl   22-11-2016, 15:41

Prezes NRL: pacjenci muszą wiedzieć, że leki homeopatyczne są nieskuteczne Prezes NRA pisze list do ministrwa zdrowia ws. leków homeopatycznych.

Należy podjąć dyskusję na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd - uważa prezes NRL, Maciej Hamankiewicz.

Prezes NRL wystosował pismo do Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła oraz Prezesa UOKiK Marka Niechciała w sprawie informacji, które według prezesa Izby powinny znaleźć się na opakowaniach środków homeopatycznych.

"W nawiązaniu do toczącej się od wielu lat na świecie, jak również w Polsce, dyskusji o skuteczności terapeutycznej produktów homeopatycznych, NRL zwraca uwagę na ogłoszoną 15 listopada br. decyzję Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej o nałożeniu na producentów środków homeopatycznych OTC obowiązku wskazywania na opakowaniach tych produktów oświadczeń o braku dowodów potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów lub wiarygodnych źródeł potwierdzających taką skuteczność" - czytamy na stronie NIL.

Zdaniem prezesa NRL, u podstaw takiej decyzji leży przekonanie, że informacje dotychczas zamieszczane na opakowaniach takich produktów, odwołujące się do tradycyjnych teorii homeopatycznych, jako podstawy do przyjęcia skuteczności tych produktów, wprowadzają konsumentów w błąd.

- Takie informacje zostały przez Komisję ocenione jako wprowadzające w błąd, a podjęta decyzja zmierza w kierunku zrównania pozycji produktów homeopatycznych z lekami o naukowo udowodnionej skuteczności terapeutycznej – uzasadnia prezes Hamankiewicz.

Pomimo, jak wskazuje, że wyżej opisana decyzja zapadła w innym kraju, o odmiennym porządku prawnym, powinna stać się przyczynkiem do dyskusji na temat sytuacji produktów homeopatycznych w Polsce oraz informacji, jakie tym produktom mają towarzyszyć, w kontekście możliwości wprowadzania pacjentów w błąd co do istnienia naukowych podstaw potwierdzających skuteczność terapeutyczną tych produktów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH