Prezes NRL zapewnił o potrzebie wsparcia lekarzy przez farmaceutów

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: NIA, TVN24/rynekaptek.pl   05-02-2018, 11:06

Prezes NRL zapewnił o potrzebie wsparcia lekarzy przez farmaceutów NIA przypomina słowa dr Macieja Hamankiewicza dotyczące opieki farmaceutycznej (Fot. Archiwum)

Farmaceuci są świetnie wykształceni i doskonale znają się na lekach i znają ich wzajemne oddziaływanie. Szkoda tę wiedzę marnować, a my, lekarze, potrzebujemy tego wsparcia - podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes NRL o czym przypomina Naczelna Izba Aptekarska.

W nawiązaniu do wypowiedzi ginekologa dra. Grzegorza Południewskiego, dotyczącej powoływania się przez część farmaceutów na klauzulę sumienia w przypadku odmowy wydania preparatów antykoncepcyjnych ("Dla pacjenta partnerem jest lekarz. Farmaceuta jest partnerem handlowym"), która przez część środowiska farmaceutów mogła zostać odebrana, jako umniejszenie roli aptekarza w systemie ochrony zdrowia, NIA przypomina słowa prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej na temat wykorzystania potencjału farmaceutów w świadczeniu profesjonalnej opieki farmaceutycznej i potrzebie współpracy obu zawodów.

- To bardzo ważna kwestia. Przywracamy w ten sposób istotę wykonywania zawodu farmaceuty - podkreślił prezes NRL na łamach portalu TVN24.

Dodał, że farmaceuci są świetnie wykształceni i doskonale znają się na lekach i znają ich wzajemne oddziaływanie. - Szkoda tę wiedzę marnować, a my, lekarze, potrzebujemy tego wsparcia- wyjaśnił.

Dr Hamankiewicz podkreślił, że farmaceuci odciążyliby lekarzy, skrócili kolejki w przychodniach i edukowaliby pacjentów w zakresie właściwego przyjmowania leków oraz stosowania właściwej diety dostosowanej do terapii.

Więcej: www.nia.org.pl, www.tvn24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH