Prezydent Andrzej Duda nie jest chyba przesądny

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   13-11-2015, 11:14

Prezydent Andrzej Duda nie jest chyba przesądny Nowa premier rządu RP

W piątek, 13 listopada, o godz. 13 w Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda desygnuje Beatę Szydło na Prezesa Rady Ministrów - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Kandydatka PiS na premiera powiedziała w Sejmie dziennikarzom, że "jak najszybciej" przedstawi prezydentowi skład nowego rządu.

- Chcemy w przyszłym tygodniu, by został powołany rząd i żeby zostało wygłoszone expose, pracujemy nad tym. Staramy się, żeby to było jak najszybciej, bo w moim przekonaniu jest potrzebny nowy rząd, jest końcówka roku, trzeba pracować nad budżetem, nad programami, które mają wejść w przyszłym roku w życie - mówiła.

W czwartek, 12 listopada, w pierwszym dniu inauguracyjnego posiedzenia Sejmu, dymisję złożyła premier Ewa Kopacz. Prezydent przyjął dymisję i powierzył dotychczasowemu rządowi dalsze sprawowanie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

W poniedziałek, 9 listopada, Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Gliński obejmie resort kultury, Morawiecki ministerstwo rozwoju, a Gowin resort nauki i szkolnictwa wyższego.

Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Witold Waszczykowski będzie ministrem spraw zagranicznych, Mariusz Błaszczak - spraw wewnętrznych i administracji, finansów - Paweł Szałamacha, skarbu - Dawid Jackiewicz, Krzysztof Tchórzewski - energetyki, a prof. Jan Szyszko - środowiska.

12 listopada wybrano też marszałków obu izb parlamentu. Na marszałka Sejmu wybrano Marka Kuchcińskiego.

Joachim Brudziński (PiS), Barbara Dolniak (Nowoczesna), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Ryszard Terlecki (PiS) i Stanisław Tyszka (Kukiz'15) zostali w czwartek wybrani wicemarszałkami Sejmu VIII kadencji.

Na marszałka Senatu wybrano Stanisława Karczewskiego (PiS). Adam Bielan (PiS), Grzegorz Czelej (PiS), Maria Koc (PiS) i Bogdan Borusewicz (PO) zostali wybrani na wicemarszałków Senatu.

W Sejmie obecnej kadencji będzie prawdopodobnie tyle samo komisji, co w poprzednim, czyli 25. PiS ma objąć przewodnictwo w 13 komisjach, PO - w siedmiu, Kukiz'15 - w trzech, a Nowoczesna - w dwóch.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH