Producenci leków wymienią opakowania zanim resort wprowadzi zmiany?

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: DGP, MM/rynekaptek.pl   04-01-2018, 09:38

Producenci leków wymienią opakowania zanim resort wprowadzi zmiany? Farmaceuci apelują o zmianę przepisów w sprawie opakowań lekarstw (Fot. Archiwum)

Polpharma zamierza w drugiej połowie 2018 roku wprowadzić na rynek nowe opakowania, które mają zminimalizować ryzyko pomyłek i być bardziej czytelne. Firma uprzedza tym działaniem projekt zmian przygotowywany przez Ministerstwo Zdrowia.

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, opakowania Polpharmy będą składały się m.in. z kolorowego paska rozróżniającego grupy terapeutyczne, dawki zapisanej zróżnicowanym kolorem (przez co ten sam lek, ale sprzedawany w różnych dawkach, będzie łatwy do rozróżnienia) oraz piktogramów na froncie opakowania informujących o specyficznym podaniu (np. grafika nosa lub ucha).

– Zmiana opakowań obejmie wszystkie produkty na receptę. Realizowany przez nas projekt wychodzi naprzeciw potrzebie zwiększenia bezpieczeństwa produktów i zyskał aprobatę farmaceutów – zapewnia Magdalena Rzeszotalska, dyrektor w Polpharmie.

Jak opisywał wcześniej DGP, by zminimalizować ryzyko pomyłek przy wydawaniu leków, resort zamierza wprowadzić m.in. dodatkowe kolory opakowań preparatów na receptę. Przykładowo czerwona barwa stanowiłaby znak rozpoznawczy dla leków na poważne dolegliwości. Leki mniej istotne miały być oznakowane na biało, leki stosowane w chorobach przewlekłych - niebieskim.

Aptekarze od dawna zwracali uwagę na podobieństwo opakowań różnych preparatów leczniczych. Podobną szatę graficzną posiada wiele leków wydawanych z przepisu lekarza.

Apelują więc o zmianę przepisów w sprawie opakowań lekarstw. Jak napisali farmaceuci w petycji do Ministerstwa Zdrowia, wizualne podobieństwo opakowań utrudnia przy pierwszym kontakcie ich rozróżnienie. Często posiadają one taki sam kształt, rozmiar, układ treści, motywy graficzne i kolory. Różnią się jedynie nazwą własną, choć i ta potrafi być bardzo zbliżona do nazwy innego leku (np. Bicosard i Bisacodyl).

Inicjatywa została podjęta po nagłośnieniu pomyłki w aptece w Międzychodzie (woj. wielkopolskie), kiedy to techniczka farmaceutyczna matce miesięcznego dziecka wydała zamiast kropli do nosa silny lek dla dorosłych stosowany w leczeniu jaskry. Niemowlę trafiło do szpitala z objawami zapaści i bezdechu.

Rozróżnieniu miałyby być też poddane suplementy diety. Zgodnie z pomysłem b. wiceministera zdrowia, Krzysztofa Łandy, na opakowaniach suplementów powinny być umieszczone niebieskie paski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, leki wyraźnie odróżniałyby się od suplementów.

Więcej: http://prawo.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH