Prof. Adam Krętowski o współpracy lekarzy i przemysłu farmaceutycznego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: Kurier Poranny/rynekaptek.pl   15-07-2016, 14:37

Prof. Adam Krętowski o współpracy lekarzy i przemysłu farmaceutycznego Bez współpracy lekarzy z przemysłem farmaceutycznym rozwój medycyny będzie ograniczony

Prof. Adam Krętowski, rektor elekt Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przyznaje w rozmowie z Kurierem Porannym, że współpraca lekarzy i przemysłu farmaceutycznego jest niezbędna, jeśli medycyna ma się rozwijać.

Jak twierdzi rektor, cały czas mówi się o rozwoju polskiej gospodarki, o współpracy nauki z przedsiębiorcami, a pomija się aspekt, że dla lekarzy przedsiębiorcami są właśnie koncerny farmaceutyczne. Jak przyznaje bez tej współpracy rozwój medycyny będzie ograniczony. 

W jego ocenie, każdy lekarz ma obowiązek szkolenia się i pozyskiwania nowej wiedzy. Taką wiedzą jest też informacja na temat nowych leków, które w licznie nawet kilkuset trafiają każdego roku na rynek.

Wiedza na ich temat była przekazywana poprzez przedstawicieli medycznych. Teraz te informacje są częściej przekazywane na zjazdach organizowanych przez stowarzyszenia naukowe, na których - zdarza się - firmy farmaceutyczne sponsorują niektóre wykłady.

- Zdarza się również, iż firmy farmaceutyczne zapraszają lekarzy na różne konferencje i zjazdy, także zagraniczne. To też jest forma edukacji. Wielu lekarzy nie stać na taki wyjazd - ocenia prof. Krętowski.

Ekspert przypomina też, że zdrowie to obszar bardzo delikatny, dlatego publikowanie informacji o współpracy między przemysłem farmaceutycznym a lekarzami jest ważne. Służyć temu ma Kodeks Przejrzystości, który zwiększa transparentność współpracy między przemysłem farmaceutycznym a lekarzami, ale też innymi pracownikami i instytucjami ochrony zdrowia.

Dzięki temu zwiększa też zaufanie do instytucji, które współpracują z przemysłem farmaceutycznym. 

Więcej: www.poranny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH