Prof. Iwona Wawer żegna się z KRSIO

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: FB/ rynekaptek.pl   18-08-2016, 10:04

Prof. Iwona Wawer żegna się z KRSIO Prof. Wawer odchodzi z KRSIO

Organizacje producentów muszą zmienić priorytety i w większym stopniu zadbać o dobro konsumenta. Niestety, w tworzenie suplementów są angażowani specjaliści od marketingu, a nie dietetycy - zauważa prof. Iwona Wawer i żegna się z KRSIO.

- Odpowiadając na liczne zapytania znajomych i przyjaciół uprzejmie zawiadamiam, że od 10 czerwca 2016 roku nie działam w Krajowej Radzie Suplementów i Odżywek - informuje na swoim profilu na FB prof. Iwona Wawer.

Dodaje: - Byłam w gronie jej założycieli w 2004 roku i pracowałam społecznie na jej rzecz przez 12 lat. Interesuję się właściwościami i rolą składników żywności, a metody spektroskopowe doskonale nadają się do analizy suplementów diety.

Jak podkreśla, żywienie oparte na faktach (EBN) to partner medycyny opartej na faktach (EBM) i oczywisty przedmiot zainteresowania uczelni, takiej jak WUM. - Zamierzam więc nadal działać na rzecz racjonalnej suplementacji diety. Uważam, że uzupełnianie diety w składniki, których brakuje dużej populacji powinno stać się elementem polityki zdrowotnej państwa - dodaje profesor.

- Jednak organizacje producentów muszą zmienić priorytety i w większym stopniu zadbać o dobro konsumenta. Rynek suplementów w Polsce jest wystarczająco rozwinięty. Teraz ilość (suplementów) powinna przejść w jakość. Niestety, w tworzenie suplementów są angażowani specjaliści od marketingu, a nie dietetycy - zauważa prof. Wawer.

Dodaje: - Kancelarie prawne i „autoregulacje reklam” nie zapewnią odpowiedniej jakości produktów, ani jakości informacji, mimo dużych funduszy na tą działalność. To instytucje państwowe (GIS, URPL, MZ) muszą mieć możliwości, aby aktywniej chronić zdrowie konsumenta. Nie tylko poprzez eliminację z rynku produktów złej jakości, ale też przez edukację i przeciwdziałanie ogłupianiu społeczeństwa. Trzeba reagować na treści reklamowe i marketingowe sprzeczne z wiedzą naukową. Edukacja i informacja o suplementacji to też ważna rola mediów i organizacji społecznych.

Iwona Wawer ukończyła studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a następnie pracowała w Zakładzie Chemii Fizycznej, w Pracowni Oddziaływań Międzymolekularnych kierowanej przez profesora Zbigniewa Kęckiego, jako asystent, adiunkt oraz doktor habilitowany (1994 r).


Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH