Prof. Janusz Pluta: farmaceuta nie może być tylko sprzedawcą leków

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: olsztyn.oia, ms / rynekaptek.pl   24-04-2015, 08:21

Prof. Janusz Pluta: farmaceuta nie może być tylko sprzedawcą leków Walka o kondycję zawodu farmaceuty (foto: Fotolia/PTWP)

Prof. Janusz Pluta, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego chce rozpocząć publiczną dyskusję na temat roli zawodu farmaceuty w zmieniającym się systemie ochrony zdrowia w Polsce.

Prof. Janusz Pluta zwraca się z takim apelem do przyszłych uczestników pierwszej edycji Kongresu Naukowego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego pt. Farmacja 21. Farmaceuci w ochronie zdrowia, który odbędzie się od 11 do 12 września 2015 r. we Wrocławiu.

- Nie zgadzamy się na akceptację sytuacji, w której farmaceuta - osoba po specjalistycznych studiach medycznych - jest sprowadzana wyłącznie do roli sprzedawcy leków – pisze prof. Janusz Pluta.

Prof. Janusz Pluta mówi o potrzebie pilnej dyskusji na temat podyplomowych szkoleń farmaceutów, bez których trudno rozwijać pełną opiekę farmaceutyczną w aptekach ogólnodostępnych. – Należy odpowiedzieć na pytanie, co czynić, aby farmacja apteczna znalazła w polskim systemie ochrony zdrowia należne jej miejsce – uważa prezes PTFarm.

Szczególne znaczenie ma pozycja farmaceutów pracujących w aptekach ogólnodostępnych. To tam powinna mieć miejsce opieka farmaceutyczna, to tam każdy pacjent powinien znaleźć kompetentnego doradcę, który będzie jego zaufanym przewodnikiem w poszukiwaniu zdrowia.

Naukowiec przypomina, że już w latach 70. ubiegłego wieku zaczęto w Stanach Zjednoczonych powierzać pracownikom aptek nowe zadania, które ukształtowały się pod nazwą "opieka farmaceutyczna". XXI wiek to już prawdziwy wysyp usług farmaceutycznych na świecie. 

Więcej: olsztyn.oia.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH