Prof. Ryszard Jerzy Gryglewski z Orderem Orła Białego

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/rynekaptek.pl   26-01-2017, 13:42

Prof. Ryszard Jerzy Gryglewski z Orderem Orła Białego Prof. Gryglewski otrzymał Order Orła Białego za wybitne osiągnięcia w farmakologii

Wybitny specjalista w dziedzinie farmakologii prof. dr hab. Ryszard Jerzy Gryglewski otrzymał w czwartek (26 stycznia br.) z rąk prezydenta Andrzeja Dudy Order Orła Białego.

Prof. Gryglewski otrzymał Order Orła Białego "w uznaniu znamienitych zasług dla rozwoju farmakologii i medycyny klinicznej, za osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej".

- To niezwykle dla mnie poruszająca chwila, że mogłem odznaczyć wybitnego, absolutnie wybitnego, przedstawiciela nie tylko polskiej nauki, (ale i) światowej nauki; że mogłem odznaczyć wybitnego akademika, długoletniego szefa Katedry Farmakologii Akademii Medycznej w Krakowie - powiedział prezydent podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Do najważniejszych osiągnięć naukowych prof. Gryglewskiego - podaje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej - należy odkrycie prostacykliny. Prostacyklina została odkryta w 1976 przez polsko-brytyjski zespół, do którego należał m.in. prof. Gryglewski. Za to odkrycie John Vane, Sune Bergstroem i Bengt Samuelsson otrzymali w roku 1982 Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny.

Order Orła Białego jest najwyższym orderem Rzeczypospolitej Polskiej. Jest nadawany za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. Został ustanowiony w roku 1705 i odnowiony przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawą z dnia 4 lutego 1921 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH