Prof. Zembala zamierza "załatwić partykularny interes przed zmianą władzy"

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   02-11-2015, 08:55

Prof. Zembala zamierza "załatwić partykularny interes przed zmianą władzy"

Rada Naukowa Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie krytycznie odniosła się do projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie podziału Centrum i utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Jak stwierdza w opinii Rada Naukowa, podział Centrum Onkologii-Instytutu nie był z nią konsultowany.

Według Rady około 30 proc. dorobku całego Instytutu wypracowywane jest przez Oddział w Gliwicach, a podział Centrum spowoduje spadek potencjału naukowego jednostki. W opinii członków Rady podział Centrum w znaczący sposób obniży możliwość uzyskania dotacji na poziomie gwarantującym prowadzenie prac badawczych w ramach działalności statutowej.

Rada Naukowa podaje, że poza działalnością statutową Oddział Gliwicki realizuje 32 różnego rodzaju. W jej opinii w wyniku podziału Centrum realizacja wielu projektów może być zagrożona.

Rada zarzuca ministrowi zdrowia "arbitralność podejmowanych decyzji z urzędu, utajnianie informacji, nie zasięganie opinii zainteresowanych podmiotów i nadzwyczajny pośpiech, co sugeruje zamiar załatwienia partykularnego interesu przed zmianą władzy".

O wstrzymanie się z ważnymi decyzjami, m.in. decyzjami ws. odłączenia od Centrum Onkologii jego oddziału w Gliwicach zaapelował w piątek (30 października) do ministra zdrowia prof. Mariana Zembali wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef sztabu PiS.

Z dniem 26 października minister zdrowia Marian Zembala odwołał prof. Krzysztofa Warzochę ze stanowiska dyrektora stołecznego Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. Powodem odwołania była m.in. odmowa współpracy.

W piśmie skierowanym do dyrektora, wskazano, że decyzja ministra została podjęta w związku z odmową współpracy profesora z organem nadzorującym Instytut (czyli resortem zdrowia), m.in. w zakresie opracowania warunków, na jakich zostanie dokonany podział Centrum Onkologii. Chodzi o projekt połączenia go z Instytutem Hematologii i Transfuzjologii oraz odłączenia oddziału Centrum Onkologii w Gliwicach. Nad projektem stosownego rozporządzenia trwają obecnie prace.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH