Prognoza: lenalidomid będzie najlepiej sprzedającym się lekiem onkologicznym

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   19-06-2015, 14:36

Prognoza: lenalidomid będzie najlepiej sprzedającym się lekiem onkologicznym Lenalidomid zarobi najwięcej

Najlepiej sprzedającym się lekiem onkologicznym w najbliższych 5 lat stanie się lenalidomid stosowany w leczeniu szpiczaka - prognozuje raport FirstWord, analizujący zmiany na rynku farmaceutycznym. Jego roczna sprzedaż ma wzrosnąć do ponad 10 mld dolarów.

Obecnie pierwsze miejsce wśród preparatów onkologicznych zajmuje rytuksymab, lek przeciwnowotworowy i immunosupresyjny stosowany w leczeniu chłoniaków nieziarniczych, przewlekłej białaczki limfocytowej i reumatoidalnego zapalenia stawów. W 2014 r. jego sprzedaż przekroczyła 7,5 mld dolarów. Tuż za nim były: bewacyzumab (stosowany w leczeniu raka jelita grubego, płuca oraz nerek), trastuzumab (rak piersi) oraz lenalidomid, za którym uplasował się imatynib, który przed 15 laty zrewolucjonizował leczenie przewlekłej białaczki szpikowej.

Dalszy wzrost sprzedaży rytuksymabu nie będzie już możliwy, ponieważ coraz bardziej dostępny będzie tzw. lek biopodobny, czyli tańszy jego odpowiednik. Takie środki mogą być wprowadzane na rynek przez innych wytwórców po wygaśnięciu praw patentowych danego leku biologicznego. Tak właśnie jest w przypadku oryginalnego rytuksymabu.

Sprzedaż tego leku w 2020 r. spadnie do 5,4 mld dolarów. Na liście najlepiej sprzedających się farmaceutyków będzie zajmował wtedy dopiero szóste miejsce. Poza lenalidomidem wyprzedzą go jeszcze ibrutynib, który za 5 lat będzie zajmował drugie miejsce (stosowany w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej oraz chłoniaków z komórek płaszcza). Na kolejnych miejscach mają być bewacyzumab, niwolumab (czerniak i niedrobnokomórkowy rak płuca) oraz enzalutamid (zaawansowany rak prostaty).

Sprzedaż lenalidomidu, który jest lekiem immunomodulującym, rośnie, ponieważ jego prawa patentowe jeszcze nie wygasają, a jednocześnie rozszerzane są wskazania do jego stosowania. W lutym 2015 Komisja Europejska zatwierdziła, że może być on używany w terapii szpiczaka mnogiego, choroby układu krwiotwórczego, jako lek pierwszej linii leczenia (u pacjentów, którzy nie zostali zakwalifikowani do przeszczepu szpiku kostnego).

W Polsce lek ten jest stosowany w ramach programu lekowego w leczeniu chorych z opornym lub nawrotowym szpiczakiem mnogim.

Rozszerzane są wskazania do stosowani tego leku. Wykorzystuje się go do leczenia pacjentów z anemią zależną od przetoczeń w przebiegu tzw. zespołów mielodysplastycznych (zakłócających tworzenie krwinek). Wykazano również synergistyczne działanie lenalidomidu i rytuksymabu w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH