Prognozy zapotrzebowania w 2018 roku na zawód farmaceuty

FINANSE I ZARZĄDZANIE

Autor: barometrzawodow.pl/ rynekaptek.pl   22-02-2018, 11:31

Prognozy zapotrzebowania w 2018 roku na zawód farmaceuty Jest kilkadziesiąt miejsc na mapie Polski, w których występują deficyty i łatwiej jest znaleźć pracę doświadczonemu farmaceucie (fot. archiwum)

"Barometr zawodów" to jednoroczna prognoza sytuacji w zawodach. Barometr dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe. Jakie szanse na znalezienie pracy mają farmaceuci w Polsce?

Na stronie można zapoznać się z prognozami na mapach lub w tabelach. Prognozy pokazują, jakie będą szanse na znalezienie pracy w danej profesji w różnych lokalizacjach. Mapy umożliwiają również porównanie prognoz w dwóch wybranych latach.

Jeśli chodzi o prognozę relacji między dostępnymi pracownikami a potrzebami pracodawców, podzielono je na trzy grupy:

- zawody deficytowe to te, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy;
- zawody zrównoważone to te, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia;
- zawody nadwyżkowe to te, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy.

Z zestawienia wynika, że we wszystkich województwach jest równowaga popytu i podaży. Wchodząc głębiej, w podział na powiaty, sytuacja wygląda już inaczej.

Jest kilkadziesiąt miejsc na mapie Polski, w których występują deficyty i łatwiej jest znaleźć pracę doświadczonemu farmaceucie. Przyczyny mogą być różne, np. migracja farmaceutów do większych miejscowości, brak doświadczenia pracowników na danym terenie i poszukiwanie przez pracodawców tych lepiej wykształconych, brak osób z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Przykładowo w powiecie kwidzyńskim wskazano, że studia farmaceutyczne są trudne, w związku z tym kończy je mało osób. Z drugiej strony pracodawcy oferują niskie wynagrodzenie, co skutkuje też dużą rotacją pracowników.

Są też nieliczne powiaty, gdzie znalezienie pracy jest bardzo trudne, bowiem na tym terenie występuje nadwyżka farmaceutów i jest duża liczba poszukujących pracę. Innym z czynników utrudniających znalezienie pracy jest duża liczba techników farmaceutycznych.

W Częstochowie i powiecie częstochowskim z kolei jest bardzo duża liczba aptek i punktów aptecznych, które wpłynęły na nasycenie w tej branży. Spodziewany jest raczej spadek w powstawaniu nowych miejsc pracy w tym zawodzie.

Więcej: https://barometrzawodow.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH